karriere
Direktør for oppstart og skalering slutter
Kaja van den Berg er ferdig i Innovasjon Norge.
«Alle eventyr har en slutt. Etter 12,5 år i Innovasjon Norge, hvorav fire år som direktør for Oppstart og skalering, avsluttes mitt.»
Det skriver Kaja van den Berg i et Linkedin-innlegg fredag formiddag.
Avgangen kommer etter et turbulent år for Innovasjon Norge (IN), som i fjor høst varslet nedbemanning og kutt i diverse ordninger som følge av statsbudsjettet for 2026.
Til Shifter sier van den Berg at hun har sagt opp frivillig.
– Jeg har fått en ny jobb, som jeg ikke kan gå ut med helt ennå, men ganske snart, varsler hun.
Hun begrunner beslutningen slik:
– Det er en tid for alt. Jeg er en type som er aller best på å bygge og utvikle sammen med andre. Akkurat nå er det ikke så gode rammebetingelser for å bygge opp, og vi har vært i en periode der vi har måttet skalere ned, sier van den Berg.
I Linkedin-innlegget viser van den Berg til at årets kutt har ført til at Innovasjon Norge har måttet legge ned oppstartstilskudd 3, skaleringsmentor, økosystemtilskudd og Vekst- og gründersenteret i Førde. I tillegg er tilgjengelig ramme for oppstartsfinansiering kuttet med rundt 50 prosent.
Shifter har tidligere skrevet om at potten for tilskudd i tidligfase har blitt redusert, samtidig som låneordninger er styrket – noe IN hele veien har avvist som en strategisk omprioritering og begrunnet med store kutt i Statsbudsjettet.
Øremerket rolle forsvinner
Van den Berg forteller videre at hennes stilling, som har gått ut på å lede gründersatsing på oppstarts- og skaleringsselskap for IN, ikke erstattes med en tilsvarende rolle direkte.
– Rollen jeg har hatt, blir ikke videreført. Ansvaret er blitt lagt til den nye avdelingen «Tjenester og partnerskap» i Innovasjon Norge, som Ragnhild Espeland har fått lederansvar for, sier hun.
Hun beskriver avdelingen som en sammenslåing av flere tjenesteområder.
– Rollen med dedikert fokus på oppstart, skalering og vekstselskaper forsvinner når jeg nå slutter i Innovasjon Norge, sier van den Berg.
– Kjempetrist
Den avtroppende direktøren forteller at det har vært tungt å se flere av satsingene bli bygget ned den siste tiden.
– Jeg synes det er utrolig trist at rammebetingelsene er som de er for gründere akkurat nå, sier van den Berg, men understreker likevel at hun fortsatt har tro på arbeidet hun har vært med på å bygge opp over de siste 12 årene.
– Jeg håper vinden snur og at politikere, investorer og andre støttespillere virkelig får øynene opp for viktigheten av et sterkt startupøkosystem. Vi trenger det for Norges konkurranseevne internasjonalt, legger hun til.
Hun trekker frem den tette kontakten med norske oppstarts- og vekstselskaper som noe av det mest meningsfulle ved jobben hun har hatt.
– Ikke minst har det vært et privilegium å få lov til å komme så tett på så mange spennende selskaper. Det er utrolig givende og inspirerende å få lov til å bidra, sier van den Berg.
Hun kan altså ikke ennå avsløre hva hun skal jobbe med videre, men er helt tydelig på at det har noe med gründere å gjøre.
I innlegget skriver hun at engasjementet for norsk innovasjon, entreprenørskap og omstilling vil bestå, men «fra andre roller framover».