investor

Sandwater åpner i München — vil tettere på Europas industrihjerte

VC-en utvider til Tyskland og henter Alexander Domin fra Trill Impact som partner for å lede satsingen mot robotikk, automasjon og industriell AI.

Teamet i Sandwater.
Publisert

Sandwater forvalter rundt 450 millioner euro. Nå åpner VCen kontor i München og utvider partnerskapet med Alexander Domin som skal lede det nye kontoret.

Domin har bakgrunn fra svenske Trill Impact, hvor han var partner og leder for venture-virksomheten.

München blir Sandwaters tredje kontor etter hovedkontoret i Oslo og avdelingen i Stockholm.

Fondet ble etablert i 2021 og har siden investert i 18 selskaper på tvers av Norden og Nord-Europa, med en uttalt forkjærlighet for selskaper som kombinerer hardware og software. Porteføljen inkluderer blant andre 1X Technologies, Nofence, Filics, XO Life og Soil Capital.

Nærmere fabrikkgulvet

Etter hvert som europeisk industriteknologi når kommersiell skala, vil fondet sitte tettere på forsknings- og produksjonsmiljøene som faktisk bygger maskinene.

München huser blant annet TU München, Siemens og en tett underskog av leverandører til bil- og maskinindustrien — og er allerede et av Europas mest aktive miljøer for robotikk og deep tech.

– Vi investerer i kombinasjoner av hardware og software, AI, industri, robotikk, energi og annen deep tech, og vi synes München er et veldig godt sted å være, sier managing partner Tom Even Mortensen til Shifter.

Tematisk skal kontoret jakte på selskaper innen produktivitet og resiliens, energiomstilling og ressurseffektivitet.

Brohode mot kontinentet

Selv om kontoret ligger i Tyskland, sier Mortensen at München først og fremst skal fungere som et utgangspunkt for å nå hele regionen — ikke som en ren DACH-satsing.

– Vi ser München som en god inngangsport til hele regionen vi investerer i, inkludert Tyskland, Nederland, Belgia, Frankrike og andre land. De gode gründerne og medinvestorene finnes overalt i regionen, så konkurransen om de beste mulighetene er egentlig paneuropeisk, sier Mortensen.

Konkurransen er hard. München er allerede tett befolket av fond som Lakestar, Earlybird, La Famiglia og Speedinvest, samt en lang hale av lokale DACH-aktører som jakter på de samme robotikk- og deep tech-investeringene.

Mortensen peker på at det å være til stede i et aktivt venture-miljø i seg selv er strategisk viktig.

Doktorgrad og klimatech

Domin har bakgrunn fra Trill Impact, hvor han ledet investeringer i tado, Open Cosmos, Rail-Flow og Soil Capital — sistnevnte er også på Sandwaters bok.

Mortensen sier de har kjent Domin i lang tid, og at han kommer med en kombinasjon av tech-, gründer- og investorbakgrunn som passer fondet.

Før Trill Impact var Domin kommersiell direktør i Resysta, jobbet i den europeiske bærekraftsinvestoren WHEB Partners og var medgründer av klimatech-selskapet Enval. Han har grader fra Stanford og en doktorgrad i kjemisk prosessteknikk fra Cambridge.

Sandwater varsler ingen konkret rekrutteringsplan for München-kontoret, men Mortensen sier både Stockholm og München vil vokse «etter hvert som vi får flere selskaper å jobbe med».