podcast
Otovo-gründeren med oppfordring til norske gründerspirer: – Kan ha godt av litt mer hastverk
Otovo-gründeren oppsummerer reisen og sine betraktninger om «status quo» i det norske startupmiljøet.
For to uker siden kom nyheten om at Otovo-gründer Andreas Thorsheim gir seg i selskapet han var med på å etablere for rundt ti år siden.
Når Shifter møter gründeren på sin aller siste dag i selskapet legger han ikke skjul på at det er blir spesielt å gå ut døren til kontoret.
– Jeg ville sammenlignet det med å ha et barn som er gammelt nok til å flytte hjemmefra. Det er jo det som er målet, men det kan være litt rart etterpå, sier Thorsheim i ukens episode av Shifters podcast.
Han forteller at tiden etter at avgangen ble kjent har gitt han rom for refleksjon – noe det har vært lite av i en travel gründerhverdag de siste ti årene.
– Enten man har hatt en vellykket finansieringsrunde eller lansert i et nytt land, er det alltid over på det neste, sier han.
Hør mer i ukens episode av Shifters podcast!
Fant ikke energien uten topplederrollen
Selv om avgangen er vemodig har han likevel forberedt seg en stund. Thorsheim forteller at avgjørelsen handler om timing og rolle.
Blant annet markerte fusjonen med amerikanske Onvis og lederendringen i desember fjor et vendepunkt både for han og selskapet.
– Jeg er egentlig en CEO-type. Når jeg ikke har det presset og ansvaret, så gir det ikke den samme energien, sier han.
Avvgangen skyldtes imidlertid ingen konflikt eller press, understreker han – snarere en naturlig utvikling for selskapet etter nesten ti år med han i førersetet.
– Nå har jeg levd en livstid i Otovo, sier Thorsheim, og legger til at «gründerår er som hundeår».
Menneskene
Selv om han trekker frem vekst, børsnotering og internasjonal ekspansjon som viktige milepæler, er det menneskene som sitter sterkest igjen.
– Jeg er stolt av hvor mange flinke folk vi har hatt, og hva vi har fått til sammen. Det er de øyeblikkene man husker best, sier han.
Samtidig legger han ikke skjul på at reisen også har hatt krevende sider, særlig når det gjelder nedbemanninger.
– Du ber folk bli med, og så skal du ikke ha dem med likevel. Og når du har vært sjef hele veien, så er alle dine folk. Det gjør det mer nært, sier han.
Etterlyser tempo
Etter ti år i bransjen har Thorsheim også gjort seg opp klare tanker om utviklingen i startup-miljøet. Han mener Norge har blitt bedre, men fortsatt har noe å gå på.
– Jeg håper de gir ordentlig gass og føler de har dårlig tid. Det bør gå fort, sier han med henvisning til gründerspirer og unge startups.
Han peker på at norske gründere med fordel kan tenke større og bevege seg raskere.
– Jeg tror vi i Norge kan ha godt av litt mer hastverk og tenke litt større, sier han.
Samtidig uttrykker han respekt for dem som tar steget.
– Mye av jobben er gjort når du tør å bli gründer. Jeg må bare ta hatten av for dem som gjør det, sier han.
Pause uten plan
Hva som venter ham selv videre, er fortsatt åpent.
– Nå skal jeg lade batteriene ordentlig, ta vare på de rundt meg og meg selv litt. Så får vi se hva det neste prosjektet blir, sier han.
Om det blir en ny startup, utelukker han ikke – men understreker at det krever noe helt spesielt.
– Det krever en god idé og en urokkelig tro. Du må være villig til å tåle ganske mye for å få det til, sier han.
Selv om Thorsheim nå gir seg og er usikker på hva neste steg blir for seg selv, har han fortsatt klinkende klar tro på at fornybar energi er fremtiden, selv om bransjen er tøff.
– Fornybar er i ferd med å vinne en knuseseier i energiomstillingen. Men det er også en bransje hvor det er vanskelig å tjene penger, sier han.