kapital
EU dropper kravet om at pensjonsfond skal investere i venture
Europaparlamentet støtter ikke forslaget om at store pensjonsfond må legge 2 prosent i venturekapital. Samtidig står EUs felles selskapsform for startups fortsatt fast.
Ifølge ECB-tall gjengitt av Jacques Delors Centre plasserer EUs pensjonsfond rundt 0,02 prosent av midlene i venturekapital. Amerikanske offentlige pensjonsfond ligger på nesten 2 prosent.
Et forslag til EU-parlamentet ville pålagt pensjonsfond med over 1 milliard euro til forvaltning å plassere 2 prosent av midlene i venturekapital.
Men ifølge et utkast til Parlamentets forhandlingsposisjon får forslaget ikke flertall.
Parlamentet støtter likevel Kommisjonens forslag om å forby nasjonale tak på hvor mye fondene kan plassere i ulike aktivaklasser.
Utkastet ventes å bli grunnlaget for Parlamentets endelige posisjon, som etter planen vedtas i økonomikomiteen 10. november. Kravet ville rammet rundt 280 fond.
Nederlandske pensjonsfond lobbet hardt mot det. For ABP, et av landets største fond, ville kravet betydd rundt 11 milliarder euro i obligatoriske venture-investeringer. ABP har på egen hånd lovet 1 milliard euro til europeiske venturefond.
Kritikerne mener pensjonsdirektivet, som bygger på regler for det indre marked, ikke gir hjemmel til å pålegge fondene hvordan pengene skal investeres.
EU Inc i stampe
Samtidig sitter EU Inc fast i Parlamentets juridiske komité.
EU Inc er forslaget om en felles europeisk selskapsform for startups, med digital registrering på 48 timer og en kostnad på opptil 100 euro.
To komitéavstemninger ble avlyst i oktober fordi partigruppene ikke ble enige om de ansattes rettigheter.
Uenigheten gjelder særlig at selskapene skal følge reglene for ansattes medbestemmelse i landet der de registreres.
Fagforeninger og sentrum-venstre frykter at selskaper da velger land med svakere styrerepresentasjon.
En ny komitéavstemning er foreløpig satt til 5. november, og første plenumsbehandling til 12. november. Begge datoene er usikre.