KONKURRANSE

Rigger for kamp mot de store: – Vi ønsker å skape fomo når folk ikke bruker Vipps

Tillit og forenkling er to viktige faktorer for at Vipps skal vinne kampen mot de store, internasjonale aktørene – men konsernsjefen mener at det ikke er nok og at selskapet må utvikle flere tjenester.

Konsernsjef i Vipps Mobilepay Rune Garborg og finansdirektør Andreas Saastad.
Publisert

I 2025 leverte Vipps Mobilepay sitt første kvartal som gikk i pluss, selv om årsresultatet endte med et underskudd på 135 millioner kroner. Konsernsjef Rune Garborg tror selskapet går i sort i 2026, selv uten engangseffektene fra salget av Vipps Checkout. Nå ser han mot konkurransen fra Apple.

– På lommebok og tepping er Apple vår største konkurrent. Netthandel er der vi vokser raskest og det blir viktig framover, forklarer Garborg.

I 2025 leverte Vipps Mobilepay sitt første kvartal som gikk i pluss, selv om årsresultatet endte med et underskudd på 135 millioner kroner. Konsernsjef Rune Garborg tror selskapet går i sort i 2026, selv uten engangseffektene fra salget av Vipps Checkout. Nå ser han mot konkurransen fra Apple.

– På lommebok og tepping er Apple vår største konkurrent. Netthandel er der vi vokser raskest og det blir viktig framover, forklarer Garborg.

Han poengterer at tillit og forenkling er viktige faktorer i konkurransen, men ifølge Garborg er det ikke nok og Vipps må fortsette å utvikle seg for å vinne konkurransen.

– Vi vil legge fordeler på toppen av betalinger for å skape lojalitet. Det kommer vi nok til å se mer av fra mange aktører de kommende årene. Vipps har en voldsom distribusjonskraft og hvis vi kan bruke den til å skape fordeler for både brukere og bedrifter, så synes jeg vi skal gjøre det. Vi ønsker å skape fomo når folk ikke bruker Vipps, smiler Garborg.

Fomo er en forkortelse for fear of missing out, eller frykt for å gå glipp av noe. I tillegg til Apple, så ser Vipps på Revolut som en viktig konkurrent, spesielt blant de unge.

– Ville forbrukerne fått et bedre produkt om dere gikk sammen med Apple i stedet for å konkurrere med dem?

– Nei. Det må være substans i differensieringen. Merkevaren vår er så sterk som den er når folk velger den fremfor andre alternativer. Vi vil tilby mer enn tillit og forenkling, uten at vi pusher noe på folk som de ikke vil ha, svarer Garborg.


Fullskala effekt av kutt

Inntektene til Vipps er betydelig opp og runder 2 milliarder kroner i 2025. Men også kostnadene er på vei ned, blant annet lønnskostnadene som endte på 746 millioner kroner, ned 50 millioner kroner fra året før.

– Vi gjorde noen grep i Litauen etter fusjonen mellom Vipps og Mobilepay, tillegg til noen andre grep i løpet av 2024, det fikk vi fullårseffekter av i fjor, kommenterer finansdirektør, Andreas Saastad.

Den andre store kostnadsreduksjonen var på andre driftskostnader som falt med 150 millioner kroner til 501 millioner i fjor.

– Hva er i den sekken med andre driftskostnader?

– Det er IT-plattformen, kjenn din kunde tiltak og lignende. Den store reduksjonen skyldes delvis at vi har gått fra to til én plattform etter fusjonen, svarer Saastad.    

Finansdirektør i Vipps Mobilepay Andreas Saastad og konsernsjef Rune Garborg.

Bommet på målet

Etter et underskudd på over én milliard kroner i 2023, satte Vipps seg som mål å levere et overskudd i løpet av to år. Underskuddet i 2025 endte på 135 millioner kroner, forbedringen på de to siste årene er på én milliard.

– Er det litt surt at dere ikke gikk i sort i 2025?

– Forbedringen i 2024 var på 447 millioner kroner og da 2025 startet var vi i en oppadgående kurve, så vi håpet jo. Men estimatene våre er avhengig at vi lykkes med salg av produkter og tjenester. Så estimatene har ikke en millimeterpresisjon, svarer Garborg.

Han tror at Vipps leverer et positivt resultat for 2026.