-
Senior Full-Stack Utvikler | Lawai
-
Senior Security Engineer | Firi
-
Senior Software Engineers - Frontend & Backend | Hornet
-
Medeier* | Boitano
-
Demand Generation & Campaign Manager (Scandinavia) | Infrakit
-
Utvikler | Blank
-
FullStack Site Reliability Engineer | Vespa.ai
-
Lead Security Software Engineer | Vespa.ai
-
Principal Software Engineer, AI | Bislab
innovasjon norge
Mdg om grønn brems: – Kan tyde på at Ap har latt seg overbevise av Frps retorikk
Partiet kaller Innovasjon Norge-kuttene «helt feil vei å gå» – og advarer mot alvorlige konsekvenser for grønne startups.
Forrige uke bekreftet Innovasjon Norge (IN) at færre vil få støtte gjennom miljøteknologiordningen i år.
Bakgrunnen er blant annet et kutt på 72 millioner over statsbudsjettet – som gir IN færre midler til å dele ut nye tilskudd gjennom ordningen.
Det får Miljøpartiet de grønne-politiker, Frøya Skjold Sjursæther, til å reagere kraftig:
– Kuttet til miljøteknologiordningen kan tyde på at Arbeiderpartiet har latt seg overbevise at Fremskrittpartiets retorikk om at all støtte til klimatiltak er sløsing, sier hun til Shifter.
– Det er en farlig vei å gå, og jeg håper regjeringen vil gjennomføre et løft for gründerne i neste års statsbudsjett, legger hun til.
Stemte for budsjettet
Sjusæther var blant de ferske tilskuddene på Stortinget i fjor høst, da at MDG kom over sperregrensa etter valget. Partiet var selv med på å sikre flertall for statsbudsjettet for 2026 etter krevende forhandlinger, med særlig avstand i klima- og næringspolitikken.
– Regjeringens uttalte ønske om å bygge det grønne skiftet på skuldrene til oljenæringen holder bare ikke. Vi trenger nye selskaper og nye ideer, understreker Sjursæther.
– Er MDG komfortable med at færre grønne selskaper nå får støtte til å utvikle og teste ny miljøteknologi i Norge?
– Nei. Det er en tydelig tendens til at regjeringen prioriterer etablert industri framfor oppstarts- og innovasjonsbedrifter i klimapolitikken. Det mener jeg er uheldig. Norsk økonomi er i dag fullstendig dominert av olje og gass. Vi trenger flere ben å stå på. Miljøteknologiordningen har vært viktig for å løfte fram nye ideer, sier stortingspolitikeren.
I tillegg til kuttet i den totale bevilgningen må en stor del av potten gå til å betale gamle tilsagn som har blitt lovet ut tidligere år. Før årsskiftet lå IN derfor an til å få svært lite eller ingen midler til nye tilsagn (finansieringsforpliktelser) i år.
Utsatte eller avlyste prosjekter gjorde at det likevel ble midler.
– IN kunne potensielt stått igjen med null midler til nye tilsagn i 2026, på grunn av kuttet i statsbudsjettet, men også tidligere forpliktelser. Hvilke konsekvenser mener MDG dette ville fått for grønne startups og teknologiutvikling i Norge?
– Konsekvensene kunne blitt alvorlige. Uten miljøteknologiordningen risikerer vi at smarte, grønne prosjekter aldri kommer ut av startgrop, svarer Sjursæther.
Lover prioritering
På spørsmål om partiet likevel har gjort nok for å verne om grønne satsinger i forhandlingene, peker politikeren tilbake på regjeringen.
– Regjeringen står ansvarlig for regjeringens politikk, og MDG kan ikke rette opp alle dårlige prioriteringer i de årlige budsjettforhandlingene, sier hun.
– Men at det blir stadig mindre penger til miljøteknologiordningen er alvorlig, og noe vi vil ta med oss inn i kommende forhandlinger, lover hun.
Sjusæther påpeker at partiet i sitt alternative statsbudsjett foreslo å styrke Nysnø, Investinor, klyngeprogrammet under Innovasjon Norge og Siva, og en styrking av Enova.
Hun er likevel forsiktig med å love grønn omkamp nå.
– Vil MDG fremme konkrete forslag i revidert nasjonalbudsjett for å styrke miljøteknologiordningen igjen?
– Vi må se hva regjeringen foreslår først, men det er noe vi tar med i vurderingen.