SATELLITT
Svalbard mottok det første AI-svaret fra Google-satellitt
Google har fått først AI-respons fra egen skattelitt – nå er målet å koble sammen to satellitter.
I oktober sendte Google en prototypesatellitt ut i verdensrommet. Det er et steg av teknologigantens utforskning av muligheten for å drive AI-beregninger i verdensrommet, det skriver direktør for Paradigms of Intelligence i Google, Travis Beals, i en bloggpost.
Satellitten bruker Gemma 4-modellen fra Google og selskapet spurte den om å skrive et haiku om å være i verdensrommet. Da satellitten passerte Svalbard sendte den dette diktet:
Blue marble below
Data streams in silent grace
Starlight feeds my core. ✨
Det er den første AI-responsen fra en av Googles TPUer av datasenterklasse i bane rundt jorden. TPU (Tensor Processing Unit) er en spesialutviklet prosessor fra Google som er laget for å utføre beregningene for kunstig intelligens.
Neste steg er en rekke tester for å undersøke hvordan TPU-ene fungerer under termisk belastning og eksponering for stråling i bane rundt jorden.
– Å verifisere at TPU-ene våre kan utføre arbeidsoppgaver pålitelig i verdensrommet, baner vei for neste milepæl: to sammenkoblede satellitter i 2027, skriver Beals.