konkurs

Lift Ocean konkurs 

Selskapet som tidligere fikk med seg et Malaysisk shippingkonsern på eiersiden melder oppbud.

Tidligere seiler Petter Mørland Pedersen kan skilte med en 4. plass i OL, men går nå for gull med eget gründerkonsept
Publisert Sist oppdatert

Den norske hydrofoil-startupen Lift Ocean er konkurs. 

Det kommer frem i en kunngjøring fra Brønnøysundsregistrene. 

Selskapet ble startet av ingeniør og tidligere OL-seiler Petter Mørland Pedersen i 2019. Oppstarten har utviklet et hydrifoilkonsept som går ut på å løfte båter over vannskorpen ved hjelp av bæreplan eller «vinger». 

I 2022 skrev Shifter at selskapet hadde vind i seilene da et partnerskap med Yinson, et malaysisk industrikonsern innen offshore, ble inngått. 

Som en del av avtalen kom Yinson inn på eiersiden i en kapitalinnhenting på 20 millioner kroner i Lift Ocean. 

Årsregnskapet for fjoråret er foreløpig ikke klart, men 2023-tallene viser en inntektsnedgang fra året før – fra 2,8 millioner i 2022 til 885.464 kroner i 2023. 

Underskuddet forværret seg også fra minus 6,7 millioner i 2022 til 9,1 millioner i 2023. 

Samme året hadde selskapet en kapitalinnhenting på 8,5 millioner, til en verdsettelse til 50 millioner etter penger. 

Shifter har foreløpig ikke fått en kommentar fra Pedersen eller bobestyrer.