konflikt

Vant rettssak mot tidevannsgründer

Salmar-gründeren ble frifunnet i retten. 

Gustav Witzøe gründer i Salmar.
Gustav Witzøe gründer i Salmar.
Publisert Sist oppdatert

Salmar-grunnlegger Gustav Witzøe har vunnet rettssaken mot tidevannsgründeren Are Børgesen, melder Dagens Næringsliv.

Trøndelag tingrett konkluderte med at det aldri ble inngått noen avtale mellom partene, og at Witzøe ikke opptrådte klanderverdig.

Børgesen og hans selskap Tidal Sales saksøkte Witzøe for 2,8 millioner kroner. Gründeren hevdet at de hadde inngått en muntlig avtale om at Witzøe skulle investere i tidevannskraftselskapet hans.

Partene hadde møter om muligheter for å bygge et tidevannskraftverk utenfor Witzøes hus på Frøya. Men verken kraftverk eller investeringer ble realisert.

Retten begrunnet avgjørelsen med tre punkter: Vitner sa at ingen avtale ble inngått, Witzøes forklaring støttes av dokumenter, og som en «svært erfaren aktør» ville han aldri avtalt en investering på ti millioner kroner uten formalisering.

Tidal Sails må dekke saksomkostninger på 500.000 kroner pluss merverdiavgift. Børgesens advokat Johannes Kleppe sier de vurderer å anke dommen.

Dommen er ikke rettskraftig.