-
Direktør for KI Norge
-
Senior Key Account / Key Account
-
Konserndirektør digitalisering og teknologi
-
Senior Full-Stack Utvikler | Lawai
-
Senior Security Engineer | Firi
-
Senior Software Engineers - Frontend & Backend | Hornet
-
Medeier* | Boitano
-
Demand Generation & Campaign Manager (Scandinavia) | Infrakit
-
Utvikler | Blank
-
FullStack Site Reliability Engineer | Vespa.ai
børs
Tror flere selskaper vil forlate børs: – En bevisst og offensiv strategi
Alexander Woxen spår flere retretter fra techselskaper.
– Hvis jeg ble spurt om jeg ville anbefale børsnotering, ville jeg nok sagt at man burde være avventende til det – med mindre det var snakk om et selskap som virkelig hadde truffet en nerve og som allerede hadde god forutsigbarhet i veksten sin, sier startupnestor Alexander Woxen.
Nylig gjorde luftkvalitetsselskapet Airthings retrett til det private markedet etter å ha blitt strøket fra Oslo Børs. Selskapet var blant en lang rekke teknologibedrifter som tok steget inn i markedet under noteringsboomen i pandemiårene 2020 og 2021.
Flere har siden fått erfare hvor krevende overgangen kan være.
Woxen, som har tung erfaring fra startupbransjen og som tidligere ledet børsnoterte Huddly, påpeker at børsen gjerne er nådeløs for vekstbedrifter.
– Man tvinges til å være forutsigbar på områder man egentlig ikke har forutsetning for å være det på, påpeker han.
Vanskelig å gjenreise tillitt
Selv om hovedmotivasjonen for å gå på børs som regel er å sikre helt nødvendig kapital, oppstår utfordringene når selskapene skal levere på forventningene de har skapt i markedet, påpeker Woxen.
– Man får inn investorer som kjøper seg inn på et narrativ og noen nøkkeltall – og innfrir man ikke på det, så blir det ofte til at man prøvesmaker på et måltid som sendes tilbake til kjøkkenet, sier han.
Hvis et selskap først ikke leverer på historien som ble solgt inn, er det dermed utrolig utfordrende å gjenreise tilliten – i motsetning til i venturemiljøer, hvor man gjerne er mer innforstått med at utviklingen kan være ulineær og ta flere år.
Woxen peker på flere årsaker til at så mange likvel noterte seg under pandemien.
– Selskapene kunne hente mye penger på høye priser, og det var høy betalingsvilje, samtidig som kapitalkostnaden var veldig lav, sier han.
– Så spratt renta i været og da endret dette seg betraktelig. Flere ble devaluert og innfridde ikke til forventningene. Man fikk altså en dobbeltknekk, legger han til og peker blant annet på kompontentkrisen flere hardwareselskaper har fått kjenne på.
Ikke et nederlag
Woxen tror flere selskaper vil bli kjøpt ut av børs fremover.
– Ja, det tror jeg absolutt. Og jeg tror at de selskapene som kjøpes opp kan gå kanonbra, sier han.
Han mener avnotering ikke bør sees på som et nederlag.
– Jeg tror ikke det er negativt i det hele tatt – heller en del av en bevisst og offensiv strategi.
– Når sentimentet til investorene på børs er lav, er det bedre å målrettet styre kapitalinnhenting inn mot dem som forstår risikoen.