kapital

Storbritannia drar fra resten av Europa – i rute til tredje beste kapitalår noensinne

Mens det britiske tech-økosystemet opplevde et uvanlig godt tredje kvartal, har resten av Europa knapt sett vekst siden 2022. Britene har så langt i år hentet mer enn Frankrike, Tyskland og Sveits til sammen.

Storbritannia, her resepresentert ved er Big Ben i London, satser på å løfte opp og frem minoritetsgründere.
Publisert

Britiske innovasjonsselskaper hentet hele 9 milliarder dollar i risikokapital i tredje kvartal 2025. Det bringer den totale finansieringen for året opp i 17,3 milliarder dollar, ifølge en fersk rapport fra Dealroom og HSBC Innovation Banking.

Med dette tempoet ligger økosystemet an til å avslutte året på over 23 milliarder dollar, noe som vil være det tredje høyeste totalbeløpet noensinne, kun slått av de eksepsjonelle årene 2021 og 2022.

Britiske innovasjonsselskaper hentet hele 9 milliarder dollar i risikokapital i tredje kvartal 2025. Det bringer den totale finansieringen for året opp i 17,3 milliarder dollar, ifølge en fersk rapport fra Dealroom og HSBC Innovation Banking.

Med dette tempoet ligger økosystemet an til å avslutte året på over 23 milliarder dollar, noe som vil være det tredje høyeste totalbeløpet noensinne, kun slått av de eksepsjonelle årene 2021 og 2022.

Allerede i løpet av årets tre første kvartaler har britiske selskaper hentet mer penger enn i hele 2024. Kvartalet var også det nest beste tredje kvartal noensinne, kun forbigått av Q3 2021.

Totalt hentet kapital (VC-investeringer) i UK i Q3 brøt kraftig med trenden fra de siste par årene.

Megarunder driver veksten

Sammenlignet med Q2 vokste VC-finansieringen på tvers av alle stadier, men veksten var desidert mest synlig i segmentet for megarunder (100 millioner dollar eller mer). Der var økningen på over 400 prosent.

I en bredere europeisk kontekst er tallene slående: Britiske selskaper har så langt i 2025 tiltrukket seg mer finansiering enn selskaper i Frankrike, Tyskland og Sveits til sammen.

Mer enn bare AI

Mens mesteparten av VC-finansieringen i USA nylig har gått til AI, har Storbritannia hatt et mye mer mangfoldig tilsig av senfase-kapital, ifølge Dealroom-rapporten.

Av de 12 megarundene, som sto for 61 prosent av all britisk VC-finansiering i Q3, gikk bare tre til AI-fokuserte selskaper (Nscale, Signal AI og CuspAI).

At Nscale er inkludert i oversikten, betyr at investeringer i datasentre bidrar til å løfte totaltallene markant.

Fintech har tiltrukket seg mest kapital så langt i 2025, selv om over en tredjedel av dette beløpet kommer fra Revoluts forventede runde på 2 milliarder dollar. Etter fintech følger sektorene helsetech, hosting og energi.

Kvanteteknologi tar av

Innen britisk deeptech settes det nye rekorder. Britiske kvante-startups hentet 688 millioner dollar i årets tre første kvartaler. Dealroom anslår at finansieringen for hele 2025 vil lande på 917 millioner dollar, mer enn en dobling fra året før – selv om det er fra et lavt nivå.

Med Nvidias nylige investeringsraid i kvantesektoren og Googles påstander om «quantum advantage», er det sannsynlig at veksten i sektoren vil fortsette.

Europa henger etter

Så langt i 2025 har Storbritannia produsert 13 nye enhjørninger (selskaper verdsatt til over 1 milliard dollar). Det er mer enn noe annet europeisk land, og plasserer dem på andreplass globalt, selv om USA er i en egen liga med 91 nye enhjørninger.