-
Senior Software Engineers - Frontend & Backend | Hornet
-
Medeier* | Boitano
-
Engineering Manager | Handelsbanken
-
Erfaren mobilapp-utvikler | Handelsbanken
-
Fullstack-utvikler | Norad
-
Lead Data Engineer | Norad
-
Product Owner Investeringskjerne - Bergen/Oslo | DNB
-
Innovation-to-Market Specialist | Highsoft
-
Product Owner | DNB
-
Data Engineer, Data Core team | NBIM
kunstig intelligens
Spår doblet strømforbruk fra datasentre på grunn av AI-boomen
Strømforbruket fra datasentre ventes å bli mer enn doblet fram mot 203, sier Det internasjonale energibyrået (IEA).
IEA advarer om at strømforbruket fra datasentre kan mer enn dobles innen 2030, drevet av den eksplosive veksten i generativ kunstig intelligens.
I 2024 sto datasentre for knappe 1,5 prosent av det globale strømforbruket, men det har økt med 12 prosent i året de siste fem årene.
Generativ AI krever enorme mengder datakraft for å behandle informasjon som er samlet i store databaser.
Om utbyggingen fortsetter i dagens tempo øker strømforbruket fra datasentre på verdensbasis til 945 terawattimer årlig innen 2030 – eller 3 prosent av verdens strømforbruk.
Dette skaper store utfordringer for energi- og klimapolitikken, understreker byrået.
I øyeblikket står kull for rundt 30 prosent av strømmen som trengs for å forsyne datasentre, men fornybare energikilder og naturgass ventes å øke sine andeler av dette framover. Likevel vil den store veksten i datasentre likevel uunngåelig føre til økninger i klimagassutslipp knyttet til strømforbruk, mener IEA.
(©NTB)