robotikk

Retail-aktør selger seg ut av 1X for 26 millioner 

Strongpoint får en gevinst på 22 millioner etter salg av sin eierandel i det norske robotselskapet. 

Publisert Sist oppdatert

 Saken oppdateres...

StrongPoint har signert en avtale om å selge sine aksjer i norske 1X. Salget gir et bruttoproveny, gevinst før transaksjonskostnader, på 26 millioner kroner, skriver StrongPoint i en pressemelding.

Selskapet, som leverer teknologiløsninger til dagligvarehandelen, investerte opprinnelig fire millioner kroner i 1X i mars 2021. 

Nå selger de seg ut med en netto gevinst på 22 millioner kroner – over femgangeren med andre ord. 

Hvem som kjøper aksjene er foreløpig ikke kjent. Transaksjonen forventes å bli fullført i løpet av juli måned, og gevinsten vil bli bokført som en finansinntekt.

Da StrongPoint gikk inn på eiersiden i 1X for fire år siden, inngikk de samtidig en distribusjonsavtale for å selge robotløsningene til europeiske dagligvareforhandlere.

Ifølge pressemeldingen har 1X siden den gang endret sitt utviklingsfokus mot forbrukermarkedet. Til tross for dette vil StrongPoint fortsette å distribuere 1X sine robotløsninger som en del av sitt tilbud til dagligvarebutikker.

StrongPoint understreker at de fortsatt er forpliktet til å levere effektivitetsløsninger til dagligvarebransjen.

Shifter har i flere år fulgt norske 1x som utvikler humanoide roboter. Selskapet kan omtales som et av Norges hotteste vekstbedrifter – blant annet etter at selveste OpenAI og Samsung