skatt

Regjeringen vil gi bedriftseiere utsettelse på formuesskatten

Forslaget kan gi norske bedriftseiere mulighet til å utsette skattebetalingen i opptil tre år. 

Finansminister Jens Stoltenberg etter pressekonferanse om revidert statsbudsjett.
Publisert Sist oppdatert

Regjeringen har sendt ut et forslag på høring om en ny, varig ordning for utsettelse av formuesskatt. 

Ordningen skal gjelde fra inntektsåret 2026, og gi bedriftseiere mulighet til å utsette skattebetalingen i opptil tre år, skriver Finansdepartementet i en pressemelding.

Les også: Ingen gründer-støtte fra Stoltenberg

«En ordning med rett til utsatt betaling av formuesskatten vil kunne bidra til å avbøte reelle, kortsiktige likviditetsutfordringer», skriver departementet i meldingen. 

Lignende ordninger har tidligere vært innført for inntektsårene 2016, 2017 og 2020. Regjeringen vil at den nye ordningen skal ligne disse, men med enkelte justeringer. 

Samtidig skal den ikke gi muligheter for omgåelser eller være attraktiv for eiere av virksomheter uten likviditetsproblemer.

Ordningen vil gjelde for skatteregninger over 30.000 kroner og skal kun gjelde bedriftseiere, og formuesskatt tilknyttet virksomheten.

For å sikre at ordningen kun benyttes av de med reelle likviditetsutfordringer, foreslår departementet en rente på det utsatte kravet. Renten er satt til Norges Banks styringsrente pluss fem prosentpoeng, som i dag ville tilsvare 9,5 prosent.

Finansdepartementet mener at likviditetsproblemer knyttet til formuesskatt ikke er utbredt, men åpner for at det kan forekomme i enkelte tilfeller.

Høringsfristen er satt til 30. juni 2025, og regjeringen tar sikte på å fremme forslaget i statsbudsjettet for 2026.