cybersikkerhet

Pistachio kjøper teknologien fra konkursbo

Oslo-selskapet Pistachio har kjøpt teknologien til cyberselskapet Hugin ut av konkursboet. Verken kunder, ansatte eller gründere følger med på lasset.

Pistachio
Pistachio
Publisert

Pistachio selger automatisert sikkerhetstrening til små og mellomstore bedrifter, har kjøpt de immaterielle rettighetene etter Hugin.io.

Teknologien skal danne grunnlaget for et nytt compliance-produkt som etter planen lanseres i 2027.

Pistachio selger automatisert sikkerhetstrening til små og mellomstore bedrifter, har kjøpt de immaterielle rettighetene etter Hugin.io.

Teknologien skal danne grunnlaget for et nytt compliance-produkt som etter planen lanseres i 2027.

Selgeren er konkursboet etter Hugin Cybersecurity, bekrefter selskapet overfor Shifter. Prisen er konfidensiell.

Kjøpet omfatter kun selve teknologien. Ingen kundekontrakter eller andre eiendeler er med i avtalen, og ingen fra Hugin-teamet går over til Pistachio. Gründerne får heller ingen aksjer i selskapet.

– Vi bygget Pistachio rundt ideen om at effektiv cybersikkerhet ikke skal kreve konstant innsats fra allerede pressede team, sier Pistachio-sjef og medgründer Joe Jones i pressemeldingen.

Han beskriver kjøpet som et naturlig neste steg fra menneskelig risiko til etterlevelse.

Konkurs i mai

Hugin Cybersecurity ble stiftet i september 2023 av brødrene Jørgen og Markus Færevaag, opprinnelig under navnet Hugin & Munin.

Selskapet holdt til i Sandnes og solgte et styringssystem for cyberrisiko rettet mot mellomstore virksomheter, blant annet i helsesektoren.

I mai i år ble selskapet slått konkurs. Boet bestyres av advokat Andreas Christer Carlbom i Sandnes.

Fra 600 til 1.000 kunder

Pistachio het opprinnelig CYBR og skiftet navn i 2023. Selskapet har 27 ansatte registrert i Norge, med hovedkontor i Oslo og avdelinger i London og Valencia.

Våren 2025 hentet selskapet sju millioner dollar i en A-runde ledet av tyske Walter Ventures, med Idékapital, Angel Invest, MP Pensjon og J12 Ventures på laget. To år tidligere hentet selskapet 3,25 millioner euro i en runde ledet av Signals Venture Capital.

På tidspunktet for A-runden oppga Pistachio rundt 600 kunder. Nå oppgir selskapet at det har passert 1.000, hovedsakelig i Europa. Selskapet vil ikke oppgi inntektstall.

Det nye produktet skal utvikles innenfor dagens rammer, opplyser Pistachio, som ikke varsler noen ny emisjon.