roboter

Physical Robotics har hentet 40 millioner for å gi roboter «fysisk intelligent» hjerne og kropp

– AI-trenden beveger seg fra generativ AI til fysisk AI - integrasjonen av kunstig intelligens med roboter som kan sanse, lære og handle i den fysiske verden.sier gründeren Phuong Nguyen.

Phuong Nguyen, Andreas Mollatt og Giang Nguyen i Physical Robotics.
Publisert

Phuong Nguyen, en av medgründerne bak 1X og oppfinneren bak roboten Eve, har startet et nytt robotselskap i Norges «robothovedstad», Moss.

– Min drøm har alltid vært å sprenge grensene innen robotfeltet, sier han.

Målet er å løse det gründeren mener er det siste store hinderet for humanoide roboter: å gi dem evnen til å føle.

Siden våren 2024, da Skyfall Venture deltok i en presåkornrunde, har Physical Robotics hentet inn rundt 40 millioner fra investorer, offentlige kilder og samarbeidspartnere. 

I høst gjennomførte selskapet en Seed runde der der Fiori Fund II, Hennig-Olsen Holding og Momme deltok. 

Problemet med dagens roboter

Ifølge Nguyen, som har en doktorgrad i robotikk, er de fleste humanoide roboter i dag best egnet for scenedemoer.

– De gjør «backflips» og danser «i løse luften». Men når de skal gjøre ekte arbeid, - som å legge ned en del pent – så slipper de den bare, sier Nguyen.

Problemet, ifølge ham, er at robotene mangler en hånd med sensitivitet og responsivitet 

Et sentralt teknologisk hinder for humanoide roboter har alltid vært hånden. Mens mange konkurrenter sliter med å løse oppgaven, og selv Elon Musk har uttrykt ærefrykt for utfordringen, mener Physical Robotics at de sitter på stort et teknologisk gjennombrudd.

Mens en menneskehånd har 27 bevegelige ledd, ofte omtalt som frihetsgrader i robotmiljøet, har Physical Robotics hånd 16 frihetsgrader som drives av fem motorer, optimalisert for styrke og sensitivitet.. 

– De fleste innen feltet bruker «position control»-teknologi, mens vi fokuserer på «forced control», som er langt vanskeligere. Uten evnen til å berøre og føle verden, kan ikke robotene samle inn de nødvendige fysiske dataene, sier Phuong.

Han beskriver hånden som «nøkkelen mellom den fysiske verden og AI». Visjonen er at robotene ikke lenger skal forhåndsprogrammeres for repetitive oppgaver, men heller lære av mennesker og tilpasse seg komplekse oppgaver gjennom enkle instrukser, potensielt uten koding.

– Før hånden berører et objekt, kan man bruke en VLA-modell (Vision-Language-Action). Men når objektet først er i hånden, hjelper ikke synet alene. Da trenger vi en multimodal modell som kombinerer syn, berøring og kraft, forklarer han.

Løsningen: «Physical Intelligence»

Det er her Physical Robotics' kjerneidé kommer inn.Selskapet definerer seg som det første selskapet i verden som startet utviklingen av «Physical Intelligence» (PI) for humanoide roboter.

Løsningen er en symbiose mellom maskinvare og AI: ultrasensitive robothender kombinert med avanserte AI-modeller trent på fysiske data.

– Tekstur er rik informasjon. Du må kjenne på det med hånden, som er mest sensitiv. Disse dataene vil utvikle ekte fysisk intelligens, sier Nguyen.

Han mener dette er det neste store steget etter AI.

– Nå snakker alle om LLM. Men veldig snart vil de også snakke om PI – Physical Intelligence.

Han trekker frem at forskere fra Google nylig spant ut selskapet «Physical Intelligence.Company», og at NVIDIAs toppsjef Jensen Huang har begynt å snakke om «Physical AI» under presentasjonene sine.

– Og vi er helt i teten.

For å realisere planene bygger selskapet roboten, som kun har overkropp og armer, «helt fra scratch». 

Denne strategien innebærer at de selv håndterer innkjøp av råvarer som aluminium og kopper globalt, for å være klargjort for masseproduksjon fra dag én.

Utviklingen av selskapets første fungerende prototype er allerede på plass.

Satser fra Moss

Selv om teamet er spredt i Norge, Finland, Vietnam og USA, har selskapet en sterk forankring i Norge, og spesifikt i Moss. 

Det er her Phuong og kona Giang, som også er seriegründer i både Norge og Vietnam, har etablert seg med familien og slått røtter i lokalsamfunnet.

Andreas Mollat har selv flyttet «hjem» til byen for å jobbe som forretningsutvikler. 

– Det er viktig å ha et fotfeste i det norske samfunnet og beholde den norske arven, sier han. 

Han forteller at de har fått mye støtte fra det lokale Moss-miljøet, blant annet innovasjonsselskapet Necia, og har ambisjoner for byen:

– Vi planlegger å bli i Moss. Målet er å gjøre Moss til Europas humanoide-hovedstad.

Mollat har bakgrunn fra venturemiljøet Teknoinvest som hentet og investerte rundt en milliard via flere fond i IT og life science på 2000-tallet.

– Jeg har sjelden kommet over noe med et så stort potensial. Verdianslagene i dette feltet er «sky high». Vi nærmer oss et tidspunkt hvor vi må vise at robotene kan brukes til noe meningsfylt, sier han.

Planer om storstilt skalering

Physical Robotics sikter seg i første omgang inn mot industrielle bruksområder, som finelektronikk og monteringsoppgaver, hvor det er ventet stor mangel på arbeidskraft fremover. 

Teamet Phuong leder er internasjonalt, med ansatte i Vietnam, USA, Finland og Norge. De bygger alt fra bunnen av, inkludert egne motorer som produseres i Physical Robotics egne lokaler i Vietnam.

– Det er en høy terskel for å komme inn, kanskje 1 av 100 søkere. Noen av våre ansatte har hatt tilbud fra toppselskaper, men velger Physical Robotics, sier Nguyen.

Selskapet er allerede i dialog med flere aktører og har signert tre intensjonsavtaler. En viktig del av avtalene er at de første kundene er åpne for å la selskapet bruke dataene robotene samler inn, for å trene AI-modellene videre.

Og herfra skal det gå virkelig fort. Ambisjonen er å ha kapasitet til å ha produsert 100.000 roboter innen utgangen av 2030.