Innovasjon norge

Nye kutt i Innovasjon Norge: Gründersenter og Stockholmskontor legges ned

Kuttene ble informert om på et allmøte i Innovasjon Norge torsdag. 

Håkon Haugli, administrerende direktør i Innovasjon Norge.
Publisert Sist oppdatert

Innovasjon Norge legger ned både det nasjonale Vekst og gründersenteret i Førde og utenlandskontoret i Stockholm. 

Det har tidligere blitt kjent at Innovasjon Norge nærmest halvere tilskudd til gründere fordi politikerne har kuttet i budsjettet. Disse to nedleggelsene har ikke vært kjent til nå. 

Innovasjon Norge legger ned både det nasjonale Vekst og gründersenteret i Førde og utenlandskontoret i Stockholm. 

Det har tidligere blitt kjent at Innovasjon Norge nærmest halvere tilskudd til gründere fordi politikerne har kuttet i budsjettet. Disse to nedleggelsene har ikke vært kjent til nå. 

– Vi har fått store kutt i statsbudsjettet og det innebærer at vi må ta ned bemanningen med 110 totalt. Vi reduserer rammen til gründerbedrifter. Vi må også se på vår kontorstruktur, sier Håkon Haugli, administrerende direktør i Innovasjon Norge. 

– Skal betjene kunder fra Norge 

– Hvorfor velger dere legge ned disse to? 

– Miljøet i Førde jobber med oppstartsbedrifter, det vil andre ivareta fremover. Når det gjelder Stockholm-kontoret er det en helhetlig vurdering ut fra kostnader og effekter, ment å være den aktuelle kandidaten. Vi ser fortsatt på Sverige som et viktig marked og samarbeidspartner. Vi vil betjene kunder fra Norge, og det vil vil fortsatt være aktuelt å kjøre aktiviteter der. Vi fikk et kutt på 70 milioner på eksportarbeidet vårt. Det blir et redusert tjenestetilbud, sier Haugli. 

– Hvordan er det å foreta disse kuttene? 

– Jeg skulle ønske vi slapp. Vi mener å at tjenestene våre virker, men vi må tilpasse til budsjettet og redusere kostnadene, sier Haugli. 

Fra 60 til fire dager

Gründersenteret i Førde ble opprettet for å samle all saksbehandling av oppstartstilskudd på ett sted, og målet var å sikre raskere saksbehandling og lik behandling av gründere, uavhengig av hvor de holdt til. 

Senteret ble opprettet i 2015, av ledelsen i Innovasjon Norge - som da var ledet av Anita Krohn Traaseth. 

Med satsingen klarte Innovasjon Norge å få ned saksbehandlingstiden fra 60 til 4 dager

Senteret har behandlet søknader om oppstartstilskudd 1, tidligere etablerertilskudd, og i tillegg driftet gründertelefonen og drevet med kompetanseformidling. 

Stenger kontoret i nabolandet

På nettsiden til Stockholmskontoret til Innovasjon Norge står det at Sverige er «en av våre viktigste handelspartnere og et naturlig første marked for norsk næringsliv».

Kontoret i Sverige har spisset innsats på områder som helse- og velferdsteknologi, smarte samfunn, bioøkonomi og reiseliv. Kontoret jobber også med å koble norske og svenske miljøer sammen opp mot et tredje land.