-
CFO | Biosort
-
Frontend Developer | Pareto Securities
-
Project Manager | Pareto Securities
-
Startup Manager | Framdrift Innovasjon AS
-
Head of Community | Framdrift Innovasjon AS
-
Utvikler | Blank
-
Forretningsutvikler | NAF
-
Revenue Operations Lead | Unleash
-
Apputvikler | Frend
-
Fullstack-utvikler | Medbric AS
investor
KLP reinvesterer gevinsten fra Optoscale i tre venturefond
En «jackpot»-gevinst på 324 millioner kroner fra salget av teknologiselskapet Optoscale får pensjonsgiganten KLP til å satse videre på norsk venture.
Pensjonsforvalteren KLP, som har satset 800 millioner kroner i tidligfase-teknologi, har fått en solid bekreftelse på at strategien fungerer. En kjempegevinst fra salget av oppdretts-teknologiselskapet Optoscale sender 324 millioner kroner tilbake i kassen.
Det gir umiddelbart resultater for det norske venture-miljøet. KLP reinvesterer nå 100 millioner kroner i tre nye fond.
– Dette markerer et gjennombrudd for KLPs satsing på tidligfaseinvesteringer i norsk teknologi, sier konsernsjef Sverre Thornes i KLP til Finansavisen som først meldte om saken.
Til avisen forteller Thornes at salget av Optoscale – som i mai ble kjøpt opp av New York-baserte Insight Partners – har vært en formidabel suksess. KLP var eksponert mot selskapet gjennom sine investeringer i fondene til CoFounder og Skagerak Capital.
Thornes påpeker overfor avisen at KLP nå har fått tilbake mer enn halvparten av de totalt 800 millionene de har investert i norsk tidligfase.
Nytt «tørt krutt» til økosystemet
Suksessen gjør at KLP nå høyner innsatsen. De 100 nye millionene fordeles på tre kjente aktører i det norske oppstartsmiljøet: Alliance Ventures, Skagerak Capital og else-inkubatoren Aleaps første fond.
Optoscale-caset viser hvordan økosystemet henger sammen. KLP gikk inn i CoFounder i 2019, som var sentrale i utviklingen av selskapet. Exiten alene ga KLP en gevinst som var dobbelt så stor som hele deres investering i CoFounders portefølje.
Vil ha lokal effekt
Thornes understreker at gevinsten fra Optoscale, som utvikler AI-drevne undervannskameraer for oppdrettsnæringen, viser at det er mulig å kombinere høy lønnsomhet med lokal verdiskaping.
Han sier satsingen også er drevet av et tydelig ønske fra KLPs eiere, som i stor grad er norske kommuner og helseforetak.
– Våre eiere i kommune- og helse-Norge etterlyser investeringer som gir lokal effekt. Derfor satser vi på norske oppstartselskaper med globalt potensial, sier Thornes.