investering

Investorene svermer for bie-oppstart  

Beefutures ønsker å redde verdens bier ved bruk av rødlys, og har nå hentet 16 millioner kroner. 

Publisert Sist oppdatert

Beefutures har hentet 16 millioner kroner gjennom folkeinvesteringsplattformen Folkeinvest, til en verdsettelse på 65 millioner kroner. 

Norselab, Stratel og MP Pensjon er blant investorene. 

Beefutures har hentet 16 millioner kroner gjennom folkeinvesteringsplattformen Folkeinvest, til en verdsettelse på 65 millioner kroner. 

Norselab, Stratel og MP Pensjon er blant investorene. 

Oppstartsselskapet har utviklet verdens første rødlysbehandling for bier, og skal nå ut i det globale markedet.

Etter seks år med forskning og utvikling sammen med ledende universiteter er selskapet klare for storskala kommersialisering. Allerede i dag leverer de til kjente selskaper som Apple, Expedia og Barilla, ifølge en pressemelding fra Beefutures.

– Investering for hjerte og hjerne 

Selskapet har to hovedprodukter: Onibi Insight, som er maskinvare kombinert med et abonnement som gir sanntidsinnsikt i biers tilstand, og Onibi Light, en frittstående enhet med lysterapi for bier.

– Dette er en investering for både hjerte og hjerne, der profitt møter natur i et enormt globalt marked, heter det i pressemeldingen.

Beefutures peker på at 30 millioner bikuber i Europa og USA alene representerer et enormt marked. 

Pollinering fra bier sikrer en tredjedel av maten vår, ifølge selskapet.