strøm

Gründer om Norgespris: – Vil presse opp prisen for andre

I dag begynner ordningen med Norgespris. 

Versiro-gründer Simon Risanger med hund.
Publisert

– Mens det gir god mening for en privatperson å gå for Norgespris, skaper det utfordringer for kraftsystemet og incentiver for energieffektivisering, sier Simon Risanger, gründer i Versiro, til Shifter. 

Få dager etter at det i forrige uke ble mulig, hadde flere hundre tusen nordmenn kastet seg over Norgespris-ordningen, som settes i gang i dag onsdag. 

– Mens det gir god mening for en privatperson å gå for Norgespris, skaper det utfordringer for kraftsystemet og incentiver for energieffektivisering, sier Simon Risanger, gründer i Versiro, til Shifter. 

Få dager etter at det i forrige uke ble mulig, hadde flere hundre tusen nordmenn kastet seg over Norgespris-ordningen, som settes i gang i dag onsdag. 

700.000 (omtrent 23 prosent av strømmålerne til norske husholdninger og hytter) rakk å bestille før midnatt mandag, ifølge oversikten til Elhub, som melder om større pågang enn forventet. 

Ikke overraskende, mener gründeren i Versiro, som jobber med en AI-basert plattform som hjelper fornybare kraftprodusenter med å ta bedre og raskere beslutninger i usikre elektrisitetsmarkeder. 

– For de fleste nordmenn sør i landet er Norgespris en god deal økonomisk, sier Risanger.

– Selv om staten tar regningen så må man huske at til syvende og sist så må man betale for dette gjennom skatt. Ressursforvaltning er et politisk spørsmål og velgere har vist at de ønsker slik politikk, legger til. 

Flere utfordringer

Risanger er ikke alene om å peke på utfordringene som kan oppstå på grunn av ordningen, som skal hjelpe nordmenn med å takle strømregningene i tiden fremover. 

Da strømforslaget først ble foreslått tidligere i år, uttalte flere strømsparing-gründere hvordan Norgespris kan gå ut over nordmenns incentiver til bevisst bruk av strøm.

– Strømpris gir et signal på tilgang til strøm, som igjen avhenger av tilbud, etterspørsel og overføringskapasitet i kraftnettet. Dyr strømpris betyr at det er utfordrende å produsere eller overføre mer strøm, så da bør man forbruke mindre, påpeker Risanger og utdyper: 

– Med Norgespris vil de nå bli skjermet for prissignaler. Dermed mister de et viktig incentiv til smart forbruk (som lade elbilen på lav pris) eller energieffektiviserende tiltak (som etterisolering eller varmepumpe). 

Konsekvensene kan bli alvorlige for andre forbrukere, advarer han. 

– Dette vil presse opp prisen for andre forbrukere som ikke er på Norgespris, som bedrifter og industri, sier han.

Arkivfoto.

Indirekte påvirkning

Versiro-gründeren peker på SSB-tall fra 2023, da norske husholdninger sto for omtrent 32 prosent av strømforbruket.

For strømprodusentene betyr dette at en tredjedel av forbrukssiden er skjermet for prissignaler. 

– Uten prissignaler for å bruke strøm når prisen blir lav så bidrar forbrukssiden med mindre fleksibilitet til kraftsystemet. Det vil dermed være mer opp til kraftprodusentene å tilby denne fleksibiliteten. Versiro sin teknologi bidrar med å hjelpe kraftprodusenter å vurdere hvordan de bør tilby fleksibilitet på best mulig måte. 

Ifølge han vil ikke Versiro bli påvirket av Norgespris direkte. 

– Norgespris påvirker ikke kraftprodusenter sine markeder direkte, og dermed ikke Versiros forretningsmodell. Samtidig vil Norgespris ha indirekte effekt, ved å påvirke forbruk, som igjen påvirker tilbud og etterspørselsformasjon i kraftmarkedene. 

– Vårt verdiforslag er å hjelpe kraftprodusentene å bedre tilpasse seg usikkerhet i produksjon og pris. Denne utfordringen vil jo øke med at en større del av markedet mister incentiv til å reagere på prissignaler.