-
CFO | Biosort
-
Frontend Developer | Pareto Securities
-
Project Manager | Pareto Securities
-
Startup Manager | Framdrift Innovasjon AS
-
Head of Community | Framdrift Innovasjon AS
-
Utvikler | Blank
-
Forretningsutvikler | NAF
-
Revenue Operations Lead | Unleash
-
Apputvikler | Frend
-
Fullstack-utvikler | Medbric AS
defencetech
Daniel Ek pumper milliarder inn i tysk forsvarsselskap
Spotify-gründeren leder gigantinvestering i tysk selskap som lager droner til Ukraina.
Det tyske forsvarsselskapet Helsing har hentet 600 millioner euro – tilsvarende 6,8 milliarder norske kroner – i en ny finansieringsrunde. Spotify-gründer Daniel Ek står i spissen for investeringen, skriver Financial Times.
Runden verdsetter Helsing, som ble grunnlagt for fire år siden, til 12 milliarder euro (137 milliarder kroner) – som gjør selskapet til et av Europas høyest verdsatte.
– Det finnes en enorm innsikt om at det nå virkelig er AI, masse og autonomi som driver det nye slagfeltet, sier Ek til Financial Times.
– Vi kan ikke undervurdere konsekvensene av dette for konflikten i Ukraina eller egentlig for noen fremtidig konflikt, fortsetter han.
Helsing har solgt tusenvis av angrepsdroner til Ukraina, produsert i selskapets egen fabrikk i Sør-Tyskland. I tillegg har de sikret kontrakter med Storbritannia, Tyskland og Sverige.
Ek har også tidligere investert i Helsing. I 2021 pumpet han inn én milliard kroner gjennom sitt investeringsselskap Prima Materia. Nå sier han at han «dobler innsatsen» uten å spesifisere det nøyaktige beløpet.