annonseteknologi

Adnuntius lander kjempeavtale i Frankrike

Annonseteknologiselskapet Adnuntius har sikret seg en betydelig avtale med det franske selskapet Mediasquare.

t.v. Henrik Hernes, t.h. Stian Remaad.
Publisert

Avtalen innebærer at Adnuntius' teknologi, som blant annet konkurrerer med Googles digitale annonseplattform, skal benyttes til å bygge en ny markedsplass for kjøp og salg av digitale annonser for over 300 franske publisister. 

– Dette er enormt stort, sier Stian Remåd, administrerende direktør i Adnuntius.

Adnuntius tar et stort steg ut i Europa gjennom et nytt partnerskap med franske Mediasquare. Mediasquare, som eies av Frankrikes største publisister, vil bruke Adnuntius-teknologien til å skape sitt eget produkt, «MediaSquare Ad Manager».

– Vi skal sammen bygge et bedre alternativ for kjøp og salg av digitale annonser, sier administrerende direktør i Adnuntius, Stian Remåd, i en pressemelding. 

– Vi er svært takknemlige over tilliten Mediasquare viser oss ved å ha valgt oss.

Mediasquare er et sentralt bindeledd mellom annonsekjøpere og -selgere i det franske markedet, og representerer ifølge Remåd over 300 publisister med en samlet dekning på over 90 prosent av den franske befolkningen. 

Det franske digitale annonsemarkedet er estimert til rundt 10 milliarder dollar.

– Mediasquare har et fantastisk utgangspunkt for å lykkes med å skape noe virkelig nytt og verdifullt, sier Remåd. – De har allerede publisistene med seg for å tilgjengeliggjøre kvalitetsvarelager raskt, og de har et nettverk av kjøpere og salgsressursene for å nå frem med et verdiforslag som virkelig sparker.

Erwan Le Page, administrerende direktør i Mediasquare, uttrykker entusiasme for samarbeidet: 

– Vårt prosjekt, MediaSquare Ad Manager, forenkler tilgangen til kvalitetsvarelager fra publisistene vi representerer. Takket være Adnuntius får mediekjøpere i alle størrelser en enkel måte å nå franske målgrupper på.

Produktansvarlig i Adnuntius, Henrik Hernes, beskriver prosjektet som «kjempespennende». – Ikke bare spiller det på alle verdiene våre om en mer effektiv måte for annonsører å bruke redaktørstyrte medier, men her er faktisk alle publisistene på lag sammen, noe som gir hele prosjektet en helt egen slagkraft, sier Hernes.

Adnuntius har tidligere lansert markedsplasser i hele Norden og lisensierer også ut teknologien sin til selskaper som ønsker å bygge egne løsninger, slik Mediasquare nå skal gjøre. Selskapet har hovedkontor i Oslo og kontorer i flere land, inkludert Sverige, Danmark, Tyskland og Australia.