-
Head of Engineering
-
Analytical Lead – Customer & Growth | Oslo Taxi
-
Head of Growth Platform | Oslo Taxi
-
Leder for folk og kompetanse | Norad
-
Lead Data Engineer | Norad
-
Fullstack & DevOps | Norad
-
Medeier* | Boitano
-
Utvikler | Blank
-
FullStack Site Reliability Engineer | Vespa.ai
-
Lead Security Software Engineer | Vespa.ai
legaltech
Verdensmester i ekstremtriatlon skal utfordre advokatbransjen med ny teknologi
Å få et «Frank» svar fra juristen skal nå gjøres enklere og billigere ved hjelp av god teknologi. Med eiere som Skeil og C&C Capital utfordrer selskapet Frank status quo i advokatbransjen.
Forrige helg løp Hans Christian Tungesvik inn til en tredjeplass i Norseman, også kjent som verdens tøffeste triatlon. Han slet seg opp steinrøysa til Gaustatoppen på tiden 10.18.55. Med andre ord, hadde han mer enn nok tid til å tenke på hvordan selskapet Frank skulle starte sin tilværelse.
– Nei, jeg tenkte ikke så mye på det akkurat da. Storyen blir jo bedre om jeg tar medalje da, så det var litt ekstra motivasjon, ler Tungesvik i prat med Shifter.
Han blir daglig leder og foreløpig eier med 12 prosent eierskap i selskapet som skal utfordre det de selv beskriver som tempoet og prispunktet i advokatbransjen.
– Jeg kommer fra en konsulentjobb i Knowit, og konsulent- og advokatbransjen har en del likhetstrekk i form av at det leveres på timebasis. Jeg er nå veldig motivert av den strukturelle endringen som kom i advokatloven i 2025 som åpner mulighetene for hvem som kan tilby juridisk bistand. Og teknologi og AI gjør det reelt mulig å utfordre bransjen, sier Tungesvik.
Lavere terskel, billigere og raskere
Selskapet har fått navnet «Frank». Navnet kommer av at man opplever jurister som lite «rett på sak». Dermed skal Frank være et selskap som har raskere saksgang, mer teknologiske verktøy, som igjen gjør det billigere for kunden.
– Vi ønsker også å kunne implementere oss mer inn hos kundene. Kanskje får de en jurist inn i Slack-kanalen sin. Rett og slett gjøre terskelen lavere, i tillegg til at de betaler for å få løst et problem. Ikke for antall timer det tar. Når vi har snakket med folk om dette, merker vi at de blir nervøse for at taksameteret går fra første sekund. Det skal ikke Frank være.
Tungesvik forklarer at med gode teknologiske løsninger, og AI som kan hjelpe, er det å ta betalt for å løse problemet, ikke timene det tar, en risiko selskapet skal kunne ta på seg. Når arbeidet kan gjøres mer effektivt, er det noe som skal komme kundene til gode også, ikke bare marginene.
Ny eierstruktur i bransjen – skal gi innovasjon
Frank har dermed også en annen type eierskapsstruktur, etter at advokatloven ble løsnet litt opp i, i fjor.
Skeil og C&C Capital er majoritetseierne, som deler eierskapet 50/50 mellom dem, på det som foreløpig er en eierpost på 88 prosent. Administrerende direktør Tor Daneshmand i Amby, som også eies av Skeil, blir i førsteomgang styreleder i Frank. Og han tror advokatbransjen er moden for en utfordrer som tenker litt annerledes.
– Etter samtaler med Kenneth Guttormsen i advokatselskapet Molteberg Nilsen, der de har bygget opp et advokatselskap for «business to consumer», og vi har bygget flere konsulentselskap, så vi nå at det var mulig å gjøre noe på dette området.
– Arbeidsmetoden i advokatbransjen har vært litt «old school». Prisnivået er høyt, regningene er uforutsigbare og det har vært en lite teknologibasert måte å jobbe på. I tillegg er advokatene insentivert til å la timene gå. Vi ser at det nå investeres tungt i legal-tech, og den verdien ønsker vi å dele med kundene, sier Daneshmand.
Etter å ha bygget flere selskaper, forklarer Daneshmand at man ofte så behov for juridisk rådgivning og hjelp. Såpass at det hadde gitt mening å ha en egen juridisk enhet. Samtidig er det en stor investering å ta for selskaper. Frank er derfor løsningen de selv gjerne skulle hatt tidligere.
– Vi har sett på muligheten for hvordan vi kan integrere juristene mer inn i systemet til kunden. Det å kunne være tett på, og forstå konteksten i selskapet, sier han.
Abonnement
Derfor vurderer teamet i Frank det dit at de skal selge juridisk bistand på abonnementsbasis.
– For at en abonnementsmodell skal treffe, må vi treffe litt imellom de som har såpass lavrisikobehov at de stoler på AI, og de som har så store, kritiske behov at det eneste riktige er å gå til en av de store. Og for at det skal gi mening med en slik modell, må kunden ha et løpende behov, uten å ha kapasiteten til å ha et juridisk team in-house selv, sier Tungesvik.
– Vil AI svare på spørsmål kunden har?
– Det er vi litt i undersøkelsesmodus på. Hva markedet har av behov for og ser verdi i. Det kan tenkes. Samtidig kan man gi de utroligste AI-verktøy til folk, men uten kompetanse og kunnskap om faget, så får man ikke ut verdien. Kanskje er det vi som skal sitte på verktøyene og heller ha juridiske rådgivere i kundefronten, sier Tungesvik.
– Det er jo ikke alle tilfeller som skal til rettssystemet, og det er her vi tenker det er godt å ha en rask avklaring på spørsmål, legger han til
Både Tungesvik og Daneshmand er klare på at en eiermodell der oppkjøpsfond og lignende er eiere, kan få advokatbransjen til å måtte tenke litt nytt.
– Vi mener det er større grad av innovasjon med eiere som vi har. I dag er det partnerstruktur i mange advokatselskap som gir lite innovasjonskraft. Det at loven ble åpnet, og at det ikke lenger er en lukket bransje, gjør det mulig for mer innovasjon, sier Daneshmand.
Norseman
Som verdensmester i ekstremtriatlon, det som var Norseman i 2019, tar Tungesvik med seg flere mentale triks inn som leder for Frank.
– Det er ganske mye overføringsverdi. Man lærer seg å stå i tøffe tak, for det går aldri helt på skinner. Det å jobbe strukturert når det butter litt imot. Jeg tror det aller viktigste jeg tar med meg er den «griten» man får. Det at man virkelig ikke skal gi seg på tørre møkka, sier Tungesvik.
– I tillegg blir man verdensmester i brøk når man konkurrerer i Norseman. Man tenker alltid at nå er man 1/5-del av veien på å være 1/3-del. Så om man ikke helt vet hvor man skal, så handler det om å bryte ned problemet i fire pilarer, så bryte ned hver pilar i tre. Sånne type øvelser er nyttige for å angripe problemstillinger som kan virke overveldende, sier Tungesvik, som nå er klar for en ny utfordring.