The foundry
VC-investoren skulle til Kristiansand - endte opp i Kristiansund
Britiske Gabrielle Cummins fikk erfare at det er ikke bare bare å dra på startup-konferanse i Norge.
Som flere hundre andre var Gabrielle Cummins på vei til Mandal og The Foundry i forrige uke.
Men mens de fleste kom via Kjevik lufthavn i Kristiansand, eller med tog og buss til Kristiansand og Mandal - gikk det ikke heeelt etter planen for Cummins, deler hun på Linkedin.
Cummins jobber i Aldea fra Barcelona. Selskapet har fond i fond-program i tillegg til egne AI-verktøy. Hun jobber hovedsaklig med tidligfase VC-fond og teknologi.
I forrige uke reiste hun fra Barcelona til Oslo, og satte seg deretter på flyet videre til det hun trodde var rett i nærheten av der The Foundry skulle finne sted.
12 minutter eller 12 timer
– Da jeg landet på kvelden, prøvde jeg å bestille en Uber til hotellet, og jeg forventet en tur på 12 minutter. Men så viste appen 12 timer. Jeg antok det var en GPS-feil og satt tålmodig og oppdaterte. Selv da skjønte jeg det ikke, forteller Cummins til Shifter.
Først da hun traff noen i informasjonsskranken, som var i ferd med å stenge, fikk hun vite hvor hun faktisk var.
– Og jeg var visstnok ikke den første som hadde tatt feil av byene!
Der i ankomsthallen forsto hun at hun var i Kristiansund og ikke Kristiansand - som var planen.
– Jeg kunne nesten ikke tro hvor langt nord jeg var - nesten i Arktis, forteller hun.
Hun prøvde å overtale bakkemannskapet om å slippe henne tilbake inn i flyet. Flyet skulle tilbake til Oslo.
Men hun fikk nei. Hun hadde ikke billett og det var for sent å kjøpe billett.
Det var ingen flyplasshotell i Kristiansund, men hun ble forespeilet å kunne bo i en hytte.
Ville ikke bo i tømmerhytte
– Men å bo alene i en tømmerhytte 45 minutter inn i skogen fristet ikke, forteller hun.
– Heldigvis gikk det et kveldsfly til Stavanger. En venn av meg bodde i Stavanger for noen år siden, så den byen hadde jeg i det minste hørt om.
– Så rundt klokken 5 dagen etterpå fløy jeg Bergen-Kristiansand, og jeg landet akkurat i tide til LP-opplegget - rett om bord i en seilbåt i sidelengs regn. "Surrealistisk" dekker det knapt, forteller hun.
– Hva tenker du om forvekslingen?
– Dette var min første tur til Norge, så det slo meg ikke at det kunne finnes to flyplasser med så like navn.
Det er som å fly til “Edinburgh” eller “Edinbergh” — man ville ikke forvente at begge eksisterer! Lærdommen jeg tar med meg er: bestill alltid etter flyplasskode, aldri etter bynavn!
Hun forteller at historien fulgte henne hele The Foundry-uken.
– Hjemreisen min var også booket fra Kristiansund - så folk ertet meg - kom jeg til å fly samme rute i revers? Altså Kristiansand - Bergen - Kristiansund - Oslo - Barcelona?
– Noen foreslo at jeg like gjerne burde fortsette til Lofoten eller Svalbard for å fullføre en full Norges-turné, sier Cummins.
Trekker frem 1x og OptoScale
Da hun først kom frem til The Foundry - mot alle odds, i tide - deltok hun blant annet på en paneldebatt med Skagerak Capital.
– Jeg tok meg selv i å trekke paralleller mellom Norge og økosystemene jeg kjenner godt — London, hvor jeg jobbet i nesten ti år, og Barcelona, hvor jeg bor nå og som er et mer nylig fremvoksende marked. Dette er en forenkling, men jeg mener modenhet i et økosystem gjerne koker ned til tre ting: tilgjengelig kapital, inkludert investorvennlige ordninger som Storbritannias EIS; tetthet av talent — man må skape et miljø som tiltrekker de beste folkene.
– Ut fra uken jeg tilbrakte i Norge, ser jeg at disse brikkene begynner å komme på plass. Det var mye snakk om å tiltrekke mer kapital — særlig fra Statens pensjonsfond utland — og jeg var en av flere internasjonale LP-er på arrangementet som ønsket å lære mer. Selskaper som 1X Robotics og OptoScale skilte seg ut som spennende tidlige navn.
– Mandal var forresten vakkert — men jeg er nysgjerrig på hvor innovasjonssenteret er. Er det Oslo? Hvor samles folk og inspirerer hverandre?