konferanse
To måneder til Slush: Dette vet vi foreløpig om programmet og hvem som deltar
Shifter jakter gode tips før verdens største startupkonferanse i november.
Saken oppdateres….
Om nøyaktig to måneder (18. november) er det nok en gang dags for verdens største startupkonferanse i Helsinki, nemlig Slush.
I en ukes tid vil det vrimle av gründere, investorer og andre næringslivsaktører i den finske hovedstaden. Som vanlig vil den enorme arenaen, med navnet som kan være litt vanskelig å uttale før man har fått i seg morgenkaffen (Messukeskus), fylles med eventer og aktuelle paneldiskusjoner i alle kriker og kroker.
Er du nysgjerrig på hva som kan foregå under Slush, kan du også lese Shifters rapport fra konferansen i fjor. Blant høydepunktene var da norske Native vant AI-raketten Lovables kode-konkurranse.
I skrivende stund forventes det at godt over 12.000 personer vil delta, inkludert 5800 startups og 3300 investorer, ifølge Slush.
To måneder i forveien er ikke sceneprogrammet for hovedarenaen klart. En liste over speakere er likevel blant det som så langt har blitt lagt ut.
Men, som mange Slush-veteraner vet, er det kanskje enda mer spennende å få med seg hva som skjer på alle sideeventene rundt om i Helsinki.
– Trikset er å finne ut alle side events som er relevante, fokusere på kvalitet over kvantitet, gå foor de små rommene med mest innflytelse, droppe store talks, fiinne ut hvem av internasjonale som kommer og sette opp møter med dem, tipser engleinvestor Ole Christian Stuwe, som selv har vært på Slush mange ganger.
– Ikke drikke, ta sauna og være uthvilt til Day 0 (investor day), legger han til.
Noen av sideeventene er kun for inviterte, og interessante arrangementer kan også dukke opp utenfor det offisielle programmet.
Slush varsler over 600 sideeventer under årets konferanseuke. Allerede 15. november arrangeres blant annet «Name check: Is your startup name ready to scale?».
Naturlig nok blir det også flere muligheter for sauna og isbading. 17. november er Stripe medarrangør for «Sauna & Ice Dipping». Shifter finner forøvrig ikke noe tegn til karaoke-event på programmet ennå, men fortsatt er det to måneder igjen til å planlegge det.
Vinneren av pitchekonkurransen «Slush 100» skal som vanlig kåres. Først skal 20 startups konkurrere i semifinalen. Tre av dem går videre til finalen, der vinneren stikker av med 500.000 euro, rundt 5,4 millioner kroner, uten å måtte gi fra seg eierandeler.
Norge bidrar også til programmet. Innovasjon Norge gjentar for fjerde gang «Look to Norway» 18. november for utvalgte gjester.
6AM bidrar til eventet. Til Shifter forteller Marcus Nickelsen, startupleder i inkubatoren, at de for sjette år på rad sender den største norske delegasjonen til Slush.