Investering

Skagerak Capital går inn i emballasje-startup

Oppstartsselskapet Loggit ønsker å endre hvordan man returnerer tekstiler og emballasje.

Skagerak Capital er blant investorene, her fotografert i en annen sammenheng. Bak fra venstre: Espen Kjeldsen, André Edvardsen, Trym Skeie, Andreas Eskeland. Foran fra venstre: Karoline Hegreberg Yuzer, Terje Berg-Utby, Nina Hunsager Framås.
Publisert

Det norske selskapet Loggit har hentet kapital fra investorene Skagerak Capital og TD Veen for å utvikle sin plattform for gjenbrukbar emballasje, skriver selskapene i en pressemelding.

Pengene skal brukes til å skalere virksomheten i Norden og på sikt internasjonalt. Første steg er en pilot innen tekstilinnsamling som rulles ut i rundt 40 norske kommuner.

Loggit har utviklet en logistikk- og tjenesteplattform som skal gjøre det enklere å returnere gjenbrukbar emballasje. Plattformen bygger på blokkjede-teknologi som gir sporbarhet og sikker datadeling mellom aktører.

– En av de største utfordringene

– Loggit adresserer en av de største utfordringene innen både netthandel og tekstilnæringen: behovet for sirkulære løsninger som er både effektive og skalerbare, sier Espen Kjeldsen i Skagerak Capital.

Pilotprosjektet gjennomføres sammen med Kirkens Bymisjon Miljø og Norsk Tekstilgjenvinning. Målet er å få renere fraksjoner, mer forutsigbare volumer og lavere kostnader per plagg.

– I fremtiden er Loggit et positivt supplement for forbruker med en løsning som gir nærhet, er digital og sporbar, sier Hege Stenmarck i Kirkens Bymisjon.

Allerede i fjerde kvartal lanserer Loggit et nytt konsept for gjenbrukbar emballasje i samarbeid med bransjeorganisasjoner og ledende netthandelsaktører.