nytt om navn

SaaS-selskap rekrutterer fra Airthings og Unacast

Helge Øien, som styrte kriserammede Airthings gjennom det siste året på Oslo Børs, blir finansdirektør i Cobuilder. Varun Mittal kommer fra Unacast og skal lede produktorganisasjonen.

Varun Mittal, Helge Øien og Gustav Line i Cobuilder.
Publisert

Cobuilder Group, som selger data- og programvareløsninger for håndtering av produktdata i bygge- og anleggsbransjen, utvider ledergruppen med to. Helge Øien tiltrer som finansdirektør (CFO), Varun Mittal som produktdirektør (CPO).

– De tilfører oss verdifull kompetanse innen henholdsvis finans og produkt, og blir viktige bidragsytere når vi nå akselererer veksten vår, både organisk og gjennom oppkjøp og partnerskap, sier konsernsjef Gustav Line.

Fra kriseselskap til byggdata

Øien kom til Airthings som CFO høsten 2024, etter fire år som konserndirektør for økonomi i Allente og med bakgrunn fra Telenor og Microsoft. I juli 2025 overtok han i tillegg som konstituert administrerende direktør, da Emma Tryti gikk av mens selskapet slet med likviditeten og et mislykket forsøk på å selge ut deler av virksomheten.

Airthings hentet 105 millioner kroner i en garantert emisjon i september, og aksjen ble strøket fra Oslo Børs 12. februar i år etter at Firda la inn pliktig tilbud på ti øre per aksje. Øien varslet sin avgang 15. januar.

Mittal kommer fra stillingen som VP Products and Operations i Unacast, og har tidligere jobbet med produkt i DNV og Finn.

Rigget for oppkjøp

Cobuilder ble grunnlagt i 1997 og har rundt 3.000 kunder. Private equity-selskapet Corten Capital ble majoritetseier i oktober 2024, og året etter ble gründer Lars Fredenlund erstattet som toppsjef av Gustav Line — hentet fra syv år som konsernsjef i børsnoterte SmartCraft, der veksten i stor grad kom gjennom oppkjøp.

I 2025 økte Cobuilder inntektene med 18 prosent til 118 millioner kroner, ifølge selskapet selv. Året før var veksten 17 prosent, til 100,6 millioner.