-
Growth Specialist | Noteless
-
Digital Innovation Consultant | BAHR
-
Avdelingsleder | DNB Bank ASA
-
Head of People and Culture | Noteless
-
Strategisk rådgiver og prosjektleder - M365 | Frend
-
AI and ML Engineer | NBIM
-
QA Automation Engineer | Emma Systems
-
CTO | Kilter
-
Chief Financial Officer (CFO) | ZTL
-
Country Manager Norge | Noteless
Helseteknologi
Rev ut insulinledningen på vei til eksamen: Ble gründer for å løse ledningskrøll
Odin Jakobsen er lege og rammet av diabetes type 1. Opplevelsen på eksamensdagen under legestudiene, ga han ideen til oppstartsselskapet.

– Ledningen til insulinpumpen kan hekte seg fast i ting, eller man går rundt og er redd for at den skal gjøre det, forklarer Odin Jakobsen, gründer i Diacoil.
Han har nå utviklet en dings som snurrer ledningen inn og som er låsbar, med bruk av samme mekanikk som nøkkelkort og heiskort er festet i - bare at her kan ledningen tas av og på.
I Norge er det rundt 30.000 personer med diabetes type 1 og på verdensbasis er det anslått å være 8,4 millioner. Det er disse Jakobsen ønsker å hjelpe.
Det var én opplevelse som var avgjørende for at han ble gründer.
– Da jeg var på vei til eksamenslokalet under legestudiene, hektet ledningen seg fast i et dørhåndtak - og festet under huden ble revet ut. Det kan være livsfarlig for diabetikere når insulintilførselen stopper opp. Jeg fikk lov til å gå hjem, bytte om og komme tilbake og ta eksamen. Heldigvis ble jeg møtt med forståelse, sier Jakobsen.
Støtte fra Innovasjon Norge og Siva
I 2021 fikk Jakobsen oppstartsstøtte fra Innovasjon Norge til sitt selskap Nido Invest. Selskapet fikk også 133.000 i støtte fra Siv - gjennom Norsk Katapultsenter på Raufoss.
Sommeren 2024 sa han opp legejobben ved radiologisk avdeling for å satse på fulltid med å utvikle hjelpemiddelet.
– Vi ønsker å løse det direkte problemet at ledningen hekter seg fast og rives ut av kroppen, og frykten og stresset for at den skal hekte seg fast, sier Jakobsen.
Han forteller at det finnes løsninger der dra-slipp-tråd-mekanismen er fastkoblet til ledningen, men mener dette er lite bærekraftig.
– Ledningen må skiftes hver 3-4.dag og da må også denne kastes. Vi ønsker lage en løsning som kan gjenbrukes selv om ledningen byttes, sier Jakobsen.
Selskapet har nå tatt patent på den mekaniske løsningen i Norge og designpatent i Norge, USA, EU og Storbritannia.
Selskapet har utviklet flere prototyper av produktet, men det er foreløpig ikke for salg.
Søker samarbeidspartnere
– For å kunne være klart for salg, må det reguleres som tilbehør til medisinsk utstyr klasse I, i den laveste risikoklassen innenfor Medical Device Regulation.
Jakobsen har nå til jobbet alene i selskapet, men ønsker nå å jobbe sammen med partnere og eventuelle investorer for å jobbe med godkjenning av produktet.
– Mitt primærønske er å selge løsningen til dem som lager insulinpumper, til privatpersoner gjennom behandlingshjelpemidler via spesialisthelsetjenesten, eller gjøre det tilgjengelig på apotek, sier Jakobsen.
Han mener løsningen også kan brukes innenfor andre felt.
– Jeg tenker oppfinnelsen kan brukes på et bredt område, der man ønsker bedre kontroll på slanger og tau. Jeg er veldig spent på om det er andre bransjer som vil dra nytte av løsningen.