-
Senior Software Engineers - Frontend & Backend | Hornet
-
Medeier* | Boitano
-
Engineering Manager | Handelsbanken
-
Erfaren mobilapp-utvikler | Handelsbanken
-
Fullstack-utvikler | Norad
-
Lead Data Engineer | Norad
-
Product Owner Investeringskjerne - Bergen/Oslo | DNB
-
Innovation-to-Market Specialist | Highsoft
-
Product Owner | DNB
-
Data Engineer, Data Core team | NBIM
investering
Nysnø investerer i AI som samler fugledata
Klimainvesteringsfondet satser på norske Spoor AI sammen med dansk energigigant.
Det norske teknologiselskapet Spoor AI har utviklet en programvare basert på kunstig intelligens, for å overvåke og beskytte fuglelivet i og rundt vindkraftverk.
Nå investerer Nysnø Climate Investments sammen med det danske energiselskapet Ørsted og Wiski Capital, penger i prosjektet.
– Spoor er et attraktivt selskap som har vist en rask og imponerende teknologiutvikling samtidig som de har fått tilgang til viktige aktører i vindenergibransjen, sier Guro Skjæveland, førsteamanuensis i Nysnø, i en pressemelding onsdag.
– Fremover forventer vi å se utvidelse av vindenergi-prosjekter globalt, noe som vil kreve inngående kunnskap om miljøpåvirkningene, inkludert fuglelivet. Spoor kan være en avgjørende aktør for å sikre at nødvendige tiltak settes i gang, sier hun.
Partene investerer ifølge TU totalt 25 millioner kroner i selskapet. Wiski Capital ledet an, og klimainvesteringsfondet står bak ni av dem, skriver Stavanger Aftenblad.
Spoor AI fikk i 2020 også en investering fra Antler. De fulgte også opp i denne runden.
Svenske Norrsken er også med, og den nye kapitalen er øremerket vekst og utvikling.