teknologi
Lanserer «flyvende fastfood» i Ski: – Endelig noen som leverer hit
Er du blant dem som drømmer om å få pizzaen eller sushien levert fra oven bør du kanskje vurdere å flytte til Ski.
En svak summing høres mellom hustakene i det fjerne. Lyden vokser raskt, og snart suser det som ser ut som en bitteliten, propelldrevet flygemaskin i full fart rett mot en helt vanlig enebolig i et rolig nabolag i Ski.
Dronen stopper presist over den tilhørende bakhagen, før en liten eske festet til en krok fires rolig ned.
Rundt 15 minutter etter hun la inn appbestillingen, står Therese Røssvevold dermed med en varm burger og fries i hendene.
– Endelig er det noen som leverer hit, sier huseieren begeistret.
Hun er den aller første betalende kunden av en helt ny tjeneste som nå lanseres i Ski: nemlig matlevering via flyvende, autonome droner.
Bak lanseringen står en kjenning: trondheimsselskapet Aviant, som siden 2020 har jobbet med utvikling av teknologien gjennom datterselskapet Kyte.
Etter flere år med pilottesting, og med flyvegodkjenning fra Luftfartstilsynet på plass, kommer droneselskapet nå med sin første kommersielle matleveringstjeneste i Norge.
– Vi lanserer nå en base i Ski, der rundt 36.000 mennesker kan bestille hjemlevering av mat med drone. Det er som Foodora – bare med drone i stedet for bud, sier daglig leder Lars Erik Fagernæs til Shifter.
Aviant-sjefen sparer ikke på kruttet når han forteller om nyheten. Gründeren mener nemlig lanseringen både markerer starten på noe stort for selskapet, men også for samfunnet og droneteknologi i Europa:
– Etter alt å dømme blir dette den største hjemleveringsbasen med droner i Europa, og det er spennende at det skjer i et miljø som ligger utenfor Oslo, sier han.
Fem år med godkjenninger
Veien frem til lansering har vært lang. Fagernæs forteller at det særlig har vært regulatoriske krav som har tatt tid.
– Vi opererer i samme risikoklasse som bemannet luftfart, og må oppfylle tilsvarende sikkerhetskrav. Det har tatt oss fem år å bli godkjent, sier han og forteller om tusenvis av sider med dokumenter som de har måttet gjennomgå.
Gründeren er likevel positiv til at man jobber godt med sikkerheten, og påpeker at det ikke hadde vært mulig uten.
Godkjenningen fra Luftfartstilsynet åpner nå for kommersiell drift. Dronene flyr i utgangspunktet autonomt, men overvåkes kontinuerlig og kan overstyres av en operatør.
– De flyr helt automatisk, men en operatør kan ta over ved behov. Vi har en kontrollsentral, og er sertifisert til å håndtere opptil fem droner per operatør, forklarer Fagernæs.
Satser i småhusområder
Internasjonalt har flere aktører jobbet med leveranser via både droner og bakkeroboter i flere år. I Norge har for eksempel Foodora testet matlevering på Fornebu, mens Aviant har testet dronelevering ved hyttefeltet på Sjusjøen og i et område utenfor Stockholm i samarbeid med matleveringsgiganten.
Fagernæs påpeker at dronelevering særlig er relevant ved områder der tradisjonell levering er mer begrenset.
– Behovet er stort i forsteder og områder som Ytre Enebakk og Nesodden, hvor hverken Wolt eller Foodora leverer. Bare disse områdene representerer et betydelig marked, sier han, og påpeker at tjenesten trolig ikke vil egne seg like godt i byen.
– Det har ikke vært noen andre som har levert hit, men nå slipper vi å ta de lange kjøreturene til Smash Buddies (den lokale burgersjappa), istemmer Therese, som nettopp har smakt på sin første droneleverte french fries med smakfullt grillkrydder på.
Hun anslår at hun og sønnen vil bestille burgere med tjenesten minst to ganger i måneden.
– Jeg tror ungdommen kommer til å være veldig ivrige på dette, sier tenåringsmoren, som tror hun må sette noen grenser for å unngå et for høyt fastfood-budsjett fremover.
I første omgang vil Aviant håndtere rundt ti leveranser daglig i Ski-området. Planen er å øke til 30 leveranser om dagen innen sensommeren – og opp mot 100 daglige leveranser innen ett år.
Utvalget består foreløpig av rundt ti restauranter, inkludert lokale steder som Smash Buddies, samt kjeder som Egon og Sabura. Bestillingen skjer i Kyte-appen, med betaling via Vipps.
– Målet er at hele bestillingen skal ta under ett minutt, sier Fagernæs.
Flytter hovedkontoret til gammelt grisefjøs
Satsingen innebærer også en fysisk flytting. Etter flere år i Trondheim etablerer Aviant nå hovedkontor i Ski, hvor de blant annet pusser opp et tidligere grisefjøs til kontorlokaler.
– Vi har identifisert rundt 40 potensielle baser i Skandinavia, men valgte Ski fordi vi også bygger hovedkontoret her. Det gir oss mulighet til å utvikle, teste og drifte tett på kundene, sier han.
Selskapet planlegger samtidig å ansette flere til å huse de rundt 2500 kvadratmeterne i tiden fremover.
Klaget på støy
Aviant har altså testet ut matleveranser tidligere og har blant annet mottatt klager på støy fra ferierende hyttefolk ved Sjusjøen.
– Støy er en teknisk utfordring, innrømmer Fagernæs.
Han forteller at de siden Sjusjøen har gjort store forbedringer, men utelukker ikke noen innledende voksesmerter etter lansering.
– Vi har redusert støyen med 50 prosent og det er fullt mulig å forbedre enda mer, forsikrer han.
Han er spent på om brukere som Therese vil omfavne den nye leveringstjenesten, men håper de samtidig vil gi ærlige tilbakemeldinger.
Therese mener støyen neppe blir et problem for henne eller familien.
– Det bør vel ikke være et stort problem. Vi må fremover i samfunnet, konkluderer hun.