coworking

Konkurs under et år etter overtakelsen av 657-lokalene

Selskapet som har driftet coworkings-konseptet ved Fredensborgveien siden i fjor høst, er konkurs. 

Daglig leder i Crucible Hub, Jevgenija Kirillova, foran det nye skiltet utenfor lokalene ved Fredensborg i Oslo.
Bilde fra Arkiv: Crucible Hub legges ned.
Publisert Sist oppdatert

Da 657 Oslo solgte coworking-virksomheten til Crucible Hub i fjor høst, hadde lokalene ved Fredensborgveien vært et av de eldste samlingspunktene for innovasjonsbedrifter i hovedstaden i rundt 12 år.

Ambisjonen til selskapet, som overtok stafettpinnen, var å videreføre 657-arven og å skape en smeltedigel for kreativ næring og innovative bedrifter. 

Da 657 Oslo solgte coworking-virksomheten til Crucible Hub i fjor høst, hadde lokalene ved Fredensborgveien vært et av de eldste samlingspunktene for innovasjonsbedrifter i hovedstaden i rundt 12 år.

Ambisjonen til selskapet, som overtok stafettpinnen, var å videreføre 657-arven og å skape en smeltedigel for kreativ næring og innovative bedrifter. 

– Det vil fortsatt være en innovasjonshub for kreativitet som det har vært, men med nytt navn og kanskje litt andre spilleregler, sa daglig leder, Jevgenija Kirillova, til Shifter den gang. 

Nå ser det ut til at coworking-konseptets fremtid står i fare, etter at Crucible Hub et knapt år senere er slått konkurs. 

Det kommer frem i en kunngjøring fra Brønnøysundsregistrene. 

Snuoperasjon 

Shifter har vært i kontakt med daglig leder, som ikke ønsker å kommentere saken. I skrivende stund er også Crucible-nettsiden nede. 

I mars fortalte hun i et lengre intervju at selskapet gjennom vinteren hadde kuttet staben ned til to ansatte og at de jobbet med å gå grundig gjennom alle kostnader. 

– Vi har ingen illusjoner – vi vet at det er tøffe tider. Derfor bretter vi opp ermene og gjør det som trengs for å holde oss sterke, sa hun den gang. 

Da Crucible overtok driften av Fredensborgveien, hadde coworkingsbransjen vært gjennom tøffe tider etter pandemien. En rapport pekte samtidig på mulige lyspunkter. 

Gjennom vinteren kuttet Crucible Hub staben ned til to ansatte og gikk grundig gjennom alle kostnader. Kirillova fortalte i mars at de jobbet «på sparebluss», men med håp om å bygge stein for stein.

Selskapet åpnet blant annet dørene for en bredere gruppe selskaper, inkludert kreative næringer, som var nytt fra tidligere. I tillegg ble det satt i gang prosjekter som Crucible Expo og Innovation Labs. 

Shifter har foreløpig ikke lyktes fått svar fra Heimstaden, som eier lokalene der Crucible har driftet, eller bostyrer. 

Det er også usikkert hvor mange bedrifter som har holdt til på Fredensborg frem til konkursen, som kan bli berørt.