Forsvarsteknologi
Kitemill skal bygge «dronevegger» til militær bruk
Høydevind-selskapet fra Voss fikk tips av investorer om å satse på "dual use". Nå utvikler de den ene kiten til å kunne overvåke og kartlegge droner.
— Dette er en veldig spennende satsing for oss. Det kan bety at vi kan levere tjenester i løpet av inneværende år, og de første fysiske anleggene kan gå til kunders eie i løpet av neste år, sier gründer og CEO Thomas Hårklau.
For et selskap som har utviklet teknologien gjennom 18 år, er det stort. Kitemill startet med å utvikle høydevind-dragen tilbake i 2008.
Nå kan selskapet stå overfor et kommersielt gjennombrudd.
Skal forebygge angrep
— Nå sikter vi mot vår første kunde, sier CFO Asgeir Løno.
De siste årene har droneangrep blitt mer og mer vanlig i krigssoner og også rettet mot for flyplasser i fredelige områder - dette skjedde blant annet i Danmark.
Tidligere i år presenterte EU en plan for å etablere en såkalt dronevegg. Det er ikke en fysisk vegg - men overvåking og kartlegging slik at man kan sette inn tiltak for å stoppe eventuelle droner.
Det er i dette segmentet Kitemill nå satser for full. Nå vil de kombinere energiproduksjon med å kunne fly høyt oppe og overvåke luftrommet.
— Vi bruker all vår tid til utviklingen av en kite tilpasset dette nå, sier Hårklau.
Når kiten er på 500 meters høyde kan man se 80 kilometer inn i horisonten. Med rett type radarsensor forklarer Hårklau at man kan oppdage relativt små objekt på såpass lang avstand.
Satsingen inn mot “dual use”, altså at teknologi er utviklet for sivile formål - men kan brukes for militære formål, kom etter innspill fra investorer.
Kan utløse åtte millioner euro
Eksisterende investorer har gått inn med rundt 15 millioner kroner det siste året. Runden ble ledet av Expanding Dreams, Gjerde-familien og Bjørke-familien.
Samtidig har selskapet fått en godkjenning fra EUs investeringsfond på 8 millioner euro på såkalt “blended finance” - pengene må altså matches mot investorkapital for å bli utløst.
— Vi er nå i dialog med investorer som ønsker eksponering mot dominerende investeringstrender innen sikkerhet, forsvar og motstandskraft, sier Løno.
Kitemill har fem pågående EU-prosjekter og har så langt mottatt rundt fem millioner euro i EU-støtte. Selskapet har fått tildelt mer, men utbetaling er avhengig av videre privat kapital og oppnåelse av milepæler.
I fjor utviklet selskapet høydevind-kitene for 30 millioner kroner - med sine 15 fast ansatte. Kiten de skal selge til militær bruk er en modell som er en litt mindre modell som tidligere ikke har vært planlagt for salg.
— Forsvaret vil trenge både energi og hjelp til å overvåke luftrommet. Her vil de få begge deler i samme produkt, sier Hårklau.
Tåler sterk vind og kan løfte
Han forteller at kiten både kan fly lenge høyt oppe også når det er sterk vind og har mulighet til å løfte opptil 20 kilo. Dette gjør at den skiller seg fra eksisterende løsninger - som kalles for ballonger.
— De er mer sensitive for sterk vind og har ikke mulighet til å løfte så tungt, forklarer Hårklau.
— Vil dere kalle det som skjer nå for en pivotering i selskap?
— Det er ikke en pivotering, men det er en utvidelse av hva kiten kan brukes til. På sikt kan forsvaret gå i pluss ved å bruke løsningen, fordi man kan lage ekstra strøm. Det er vår løsning alene om på dette feltet, sier Hårklau.