salg

Henter 100 millioner for å hjelpe startups som vil få fart på salget

Med norske startups på skrytelisten har finske Zero Inc har hentet kapital fra gründere av Lovable og Supercell-gründer.

Tuomo Riekki og Santtu Koivumäki i Zero Inc.
Publisert

Helsinki-baserte Zero Inc, grunnlagt av Tuomo Riekki og Santtu Koivumäki, har hentet 10,3 millioner dollar i en såkornrunde.

Runden ble ledet av New York-baserte Primary Venture Partners, og ifølge Riekki lå verdsettelsen post money på rundt 50 millioner dollar.

Breakit omtalte runden først.

Premisset selskapet selger på, er at gründere ender opp med titalls ulike verktøy som ikke snakker sammen når de skal selge produktet sitt. Svaret er blitt et CRM-system med innebygde AI-agenter, altså en plattform som skal dekke alt markedsarbeid i den såkalte «go-to-market»-kjeden.

På nettsiden sin viser Zero til flere norske startups som kunder i dag, inkludert markedsføringsstartupen Native og Askeladden-selskapet Watchdog.

Betaling etter innsats

Forretningsmodellen er bygget opp med en basispris per bruker, pluss betaling etter hvor mye agentene faktisk jobber. Og det igjen måles i antall møter som analyseres, leads som researches og e-poster som leses gjennom plattformen.

Sverige er i dag selskapets største marked, og svenske penger følger med. Stockholm-baserte Inception Fund, med Erik Lindblad og Oliver Molander i spissen, deltok sammen med investeringsselskapet Defiant. På englesiden står Fabian Hedin (Lovable), Gabriel Petersson (Depict), Langdock-gründerne Lennard Schmidt og Tobias Kemkes, Ilkka Paananen (Supercell) og James Hawkins (PostHog).

Hard strid

Tallene er foreløpig små. ARR ligger på noe under 1 million dollar, og produktet er bygget sammen med rundt 100 betakunder i en bevisst langsom prosess.

Hele beløpet skal gå til å skalere, med global lansering i høst, et go-to-market-team i New York og flere ansettelser i Helsinki. Lønnsomhet håper gründerne på neste år.