exit

Easees «ryddemann» satt på aksjer til 12,8 mill: – Definerte smartladeren i Norge

Erik Færevaag er blant flere som får med seg en gevinst etter salget til Brødrene Jensen. 

Erik Færevaag var daglig leder for Easee i en periode.
Publisert Sist oppdatert

Det er ikke bare gründerne bak ladeselskapet som tjener noen kroner på dagens Easee-exit. 

En liten kikk på aksjonærregisteret viser at selskapet hadde 273 investorer i 2025. De 60 største av disse får minst én million hver. 

Det er ikke bare gründerne bak ladeselskapet som tjener noen kroner på dagens Easee-exit. 

En liten kikk på aksjonærregisteret viser at selskapet hadde 273 investorer i 2025. De 60 største av disse får minst én million hver. 

Blant dem som får med seg litt mer enn det, er Erik Færevaag som fikk en slump med aksjer etter at han fikk ansvaret for en redningsoperasjon av selskapet i 2023

Færevaag ønsker ikke å kommentere hvor mye penger han sitter igjen med etter salget av Easee, men vil gjerne si noe om selskapet: 

– Easee blir gjerne husket for snuoperasjonen, men bør bli husket for å være et selskap med en ekstrem sterk grunnteknologi og en fantastisk produktdefinisjon. Det har vært vanskelig for konkurrenter å henge med - både på brukervennlighet og måten produktet er bygget og skalert på, sier Færevaag til Shifter. 

– Definerte smartladeren i Norge

– Easee definerte smartladeren i Norge. Det viktige nå er at den innovasjonen som Easee skapte fra starten av, får leve videre. Det er viktig i norsk målestokk, sier han. 

 Han ble hentet inn som redningsmann høsten 2023, men forteller at det ikke ville gått uten et tett samarbeid med gründerne og styret. 

– Vi laget en ny strategi og hele teamet leverte på den. Snuoperasjonen hadde ikke gått uten et tett samarbeid. Det ble tatt krevende beslutninger med høy risiko. Æren tilhører alle, sier Færevaag.

Men det er andre enn Færevaag som får med seg mer. 

Seriegründer Marius Plejdrup Rønningen satt med aksjer verdt 158 millioner. Dagens Næringsliv har tidligere omtalt at han har gjort seg til papirmilliardær på ladeselskapet før krisen i 2023.

En annen er Steffen Mølgaard, co-founder og CDO i Ease, som hadde aksjer til 129 millioner. 

Sportradar-gründerne Ivar Arnesen og Petter Fornæss har vært aktive investorer i norske startups, ofte i tospann med Wiski Capital (investeringsselskapet som er eid av investeringsselskapet Salvesen & Thams, hvor Witzøe-familien er stor eier). De to satt på aksjer for henholdsvis 64 og 62 millioner kroner.

Shifter har fått bekreftet at det konvertible kriselånet som ble gitt i 2023 av blant andre Wiski Capital var konvertert ved transaksjonstidspunktet. 


Wiski satt uansett på 125 millioner ifølge Aksjonærregisteret, mens Øystein Skiri, som leder Wiski Capital i tillegg til å forvalte fondet Futurum, personlig har aksjer for 4,8 millioner kroner. 

– Wiski Capital er stolt av å ha vært med på Easee-reisen siden 2019. Etter flere år som aktiv investor, ble dette et riktig tidspunkt for oss å realisere investeringen. Vi gleder oss til å sette kapitalen i arbeid igjen nå som Futurum henter sitt nye fond, sier Skiri i en kommentar til Shifter.

Trond Riiber Knudsens TRK Holding as satt i en periode på en større eierandel, men har nå aksjer for 1,6 millioner.