intervju

– Lanserer «by far» den beste app-builderen i verden 

I et stadig mer «crowded space», mener nå gründer Trygve Karper at det nye Riff-teamet har funnet sin plass.

– Det viktigste for oss nå, er å tydeliggjøre hvem vi er og hva vi er til for, sier Trygve Karper, medgründer i Riff, tidligere Databutton.
Publisert Sist oppdatert

– Alt handler om å gjøre det tydeligere, både i produktet og i kommunikasjonen vår, sier gründer Trygve Karper - etter dagens nyheter om et navnebytte og en kapitalrunde på rundt 160 millioner norske kroner. 

– Vi lanserer «by far» den beste app-builderen i verden, sier han og fortsetter: 

– Alt handler om å gjøre det tydeligere, både i produktet og i kommunikasjonen vår, sier gründer Trygve Karper - etter dagens nyheter om et navnebytte og en kapitalrunde på rundt 160 millioner norske kroner. 

– Vi lanserer «by far» den beste app-builderen i verden, sier han og fortsetter: 

– Dette er et verktøy for å lage apper og løsninger som faktisk brukes i arbeidshverdagen. Med Riff har vi nå valgt å spesialisere oss mer mot det. 

– Riff?

– Riff spiller på følelsen du får når du jobber i produktet. Navnet skiftet vi fordi ordet «data» i Databutton kunne være litt skremmende og teknisk. Vi ville ha et navn som bedre reflekterte produktet, sier han. 

Selskapet har ifølge Karper nå «redesignet» løsningen fra bunnen av, med bedre integrasjoner og en AI-agent tilpasset bedriftsbruk. 

– Vi har egentlig vokst veldig bra frem til nå. Men når vi ser på hvem av brukerne våre som er mest lojale - og som har fått størst verdi ut av dette, har det vært de som lager verktøy - apper på jobben sin, sier Karper og viser til en ny investering i for eksempel «native connectives» til mastersystemer.

– Så nå er det er mye lettere å «vibe code» på toppen av de dataene og systemene du allerede jobber med til daglig, sier gründeren - og legger til:

– Vi har også gjort det enda lettere å få det til, og faktisk komme i gang, for ikke-tekniske folk.

Karper understreker at dette ikke er en pivotering, men at de nå ønsker å fremstå tydeligere som et verktøy for interne apper - og ikke prototyper. 

– Det handler om posisjonering, sier han og viser til et «crowded space»: 

– Det kommer jo nye aktører hele tiden. Også de store etablerte SaaS-aktørene flytter seg hit nå. Men alt dette vil også gjøre at det blir lettere for brukere å differensiere tjenestene etter hvert. 

– En naturlig utvikling

Gründeren avviser imidlertid at de har blitt «forbikjørt» av øvrige aktører som svenske Lovable.  

– De fokuserer jo veldig mye på prototyper, gjerne brukt av designere og kreative folk. Vi fokuserer på å levere faktisk verdi. Samtidig skjønner jeg at det har vært utydelig for en bruker på utsiden, men det blir tydeligere nå. 

– Det er bare en naturlig utvikling, sier han. 

Karper etablerte selskapet i 2021 sammen med Martin Røed og Viral Shah, som alle tidligere jobbet i ingeniør- og produktteamene i Cognite.

– Vi kommer fra en verden med internverktøy, og det har alltid vært vår «passion». Hele målet med dette prosjektet har vært å hjelpe folk med å løse sine egne problemer, sier han - og legger til:

– Jeg er bare glad andre aktører også har hatt suksess. Det utdanner jo et helt marked på toppen av en bølge. Grunnen til at vi knyttet oss til begrepet «vibe coding» den gang, var at det gjorde det forståelig for mange. 

– Enorm interesse

Selskapet hentet kapital fra Northzone, med deltakelse fra norske Skyfall Ventures og Sondo Capital, finske Maki.vc, tyske Global Founders Capital og Supercell-gründer Ilkka Paananens familiekontor Illus. 

Interessen var ifølge Karper enorm.

– Vi hadde mange interesserte, men vi valgte å gå for Northzone. De så det vi så.

Det nye Riff-teamet.

Selskapet har på kort tid vokst fra syv til 20 ansatte. 

– Det viktigste for oss nå, er å tydeliggjøre hvem vi er og hva vi er til for. Vi har hatt fornøyde kunder hele veien og vokst fint, sier gründeren. 

– Nå skal vi bygge videre med et enda bedre produkt, og gjøre det enda enklere for folk å jobbe smartere.