-
Senior Technical Project Manager | Nofence
-
Marketing Manager | Auk
-
Growth Specialist | Noteless
-
Digital Innovation Consultant | BAHR
-
Avdelingsleder | DNB Bank ASA
-
Head of People and Culture | Noteless
-
Strategisk rådgiver og prosjektleder - M365 | Frend
-
QA Automation Engineer | Emma Systems
-
CTO | Kilter
-
Chief Financial Officer (CFO) | ZTL
ai
Aker og Nscale inngår AI-samarbeid med OpenAI i Narvik
Aker og Nscale skal i samarbeid med OpenAI etablere et stort datasenter for kunstig intelligens i Narvik, går det fram av en børsmelding fra Aker torsdag.

– Anlegget, som drives utelukkende av fornybar energi, har som mål å levere 100.000 NVIDIA-prosessorer er innen utgangen av 2026, med ambisjoner om å skalere betydelig i årene som kommer, skriver Aker i børsmeldingen.
Prosjektet har fått navnet Stargate Norway.
Anlegget, som blir det første for OpenAI i Europa, vil bli lagt til Kvandal utenfor Narvik. Der er det rikelig tilgang på rimelig vannkraft og lav lokal etterspørsel.
Nscale og Aker har begge forpliktet seg til å stille med opptil 1 milliard amerikanske dollar til den første fasen av utbyggingen.
– Disse forholdene resulterer i strømpriser godt under det europeiske gjennomsnittet, supplert av et kjølig klima og etablert industriell infrastruktur, noe som gjør Narvik til et ideelt sted for storskala dataoperasjoner, skriver Aker i børsmeldingen.