oppkjøp
1X Robotics kjøper konkurrent
1X har kjøpt Palo Alto-startupen Kind Humanoid.
Administrerende direktør i 1X Technologies, Bernt Børnich, sammen med roboten EVE.
Foto: 1X
Oppkjøpet forener to team med felles visjoner om å utvikle trygge, intelligente roboter som kan jobbe side om side med mennesker.
Ytterligere detaljer fra transaksjonen er ikke offentliggjort.
– Det er sjeldent å finne noen som ikke bare er en kraftpakke som ingeniør, men også helt på linje filosofisk og strategisk i hvordan humanoide produkter bør ta form, sier Bernt Bornich, CEO i 1X. – Med Christoph på laget vil vi akselerere veien mot en verden full av humanoide roboter.
Kind Humanoid, grunnlagt av Christoph Kohstall, er kjent for å utvikle Mona, en humanoid robot designet for hjemmet og til bruk i sektorer som helsevesen. Selskapet har lagt vekt på bio-inspirert robotikk og avansert AI for å skape roboter som kan leve og lære blant mennesker.
– Å bli en del av 1X er det perfekte neste kapittelet for Kind Humanoid, sier Kohstall. – Fra å starte i en liten garasje til nå å bli en del av et team som deler vår visjon, bringer dette oppkjøpet oss nærmere å realisere roboter som virkelig kan koble seg til mennesker og gjøre en forskjell der det betyr mest.
Om Kind Humanoid
Kind Humanoid, grunnlagt av tidligere Stanford-forsker Christoph Kohstall, har utviklet avanserte bipedale roboter som kombinerer bio-inspirert design med kunstig intelligens og språkmodeller. Deres robot Mona er laget for å bistå i hverdagslige oppgaver og adressere arbeidsbehov i sektorer som helse og omsorg.
Få gratis nyhetsbrev
Abonner på Shifters nyhetsbrev for de siste nyhetene, trendene og analysene.