oppdrett
Water henter 15 millioner fra Grieg og Kverva
Stavanger-selskapet Water får inn Grieg Kapital og Kverva-eide IVC på eiersiden, og skal bruke pengene på å bygge organisasjon.
De to investorene skyter inn 15 millioner kroner i selskapet, som ble etablert i 2023 og utvikler teknologi for vannbehandling i havbruk. Water hadde en omsetning på tre millioner kroner i 2025. Partene vil ikke oppgi verdsettelsen.
Selskapet startet med vannkvalitet om bord i brønnbåt under behandling av fisk, og har ifølge egne opplysninger over hundre behandlinger bak seg. Nå retter det seg også mot avløpsvann fra fiskeslakterier, et marked som vokser fram i takt med strengere utslippskrav etter BAT-standardene. Sjømat Norge har anslått at norske lakseslakterier alene må investere 1–2 milliarder kroner i ny renseteknologi.
Frank Keller er daglig leder. Pengene skal gå til flere ansatte innen teknologi, prosjektgjennomføring og kommersialisering, samt til å ta flere løsninger fra pilot til kommersiell skala.