oppkjøp

Visma kjøper to tyske AI-selskaper 

Oppkjøpene skal styrke Vismas posisjon i DACH-regionen (Tyskland, Østerrike og Sveits) og utvide selskapets tilbud innen kunstig intelligens for regnskapsførere og skatterådgivere.

Konserndirektør i Visma, Merete Hverven.
Publisert

Den norske programvaregiganten Visma fortsetter sin vekst i Europa og har kjøpt opp de to tyske AI-startupene milia.io og Taxy.io. 

– Vi er veldig glade for å bekrefte vår fortsatte vekst i Tyskland gjennom disse to oppkjøpene, sier Ari-Pekka Salovaara, vekstdirektør i Visma.

– milia.io og Taxy.io leder an i bruken av AI for å automatisere og forenkle arbeidet til regnskapsførere og skatterådgivere, og vil være perfekte tilskudd til vår programvareportefølje i DACH-regionen, legger han til.

AI som har bestått eksamen 🤓

Taxy.io, som er en avlegger fra det anerkjente universitetet RWTH Aachen, har utviklet en AI-assistent for skatterådgivning som brukes av over 1500 firmaer i Tyskland. Nylig ble selskapets digitale assistent den første i sitt slag til å bestå den offisielle eksamenen for skatterådgivere.

Det andre selskapet, milia.io, leverer en AI-plattform som automatiserer arbeidsflyt og kundesamarbeid for regnskapskontorer og integreres med ledende regnskapssystemer.

Begge selskapene vil fortsette under nåværende ledelse, i tråd med Vismas velkjente modell der oppkjøpte selskaper beholder sin selvstendighet.

– Sammen med Visma kan vi akselerere utviklingen vår og øke verdien vi leverer til kundene, sier Tilman Walch, administrerende direktør i milia.io.

Visma er en av Europas ledende leverandører av forretningskritisk programvare, med en omsetning på nesten tre milliarder euro og 2,1 millioner kunder per andre kvartal i år.