-
Head of Engineering
-
Analytical Lead – Customer & Growth | Oslo Taxi
-
Head of Growth Platform | Oslo Taxi
-
Leder for folk og kompetanse | Norad
-
Lead Data Engineer | Norad
-
Fullstack & DevOps | Norad
-
Medeier* | Boitano
-
Utvikler | Blank
-
FullStack Site Reliability Engineer | Vespa.ai
-
Lead Security Software Engineer | Vespa.ai
kunstig intelligens
Vil stanse Musks AI i Norge
Arbeiderpartiet vil at Norge skal følge etter flere andre land og forby Grok.
Arbeiderpartiet krever at Norge forbyr Elon Musks AI-tjeneste Grok etter at verktøyet har blitt brukt til å lage og spre overgrepsbilder som framstiller barn.
– Når Elon Musks verktøy blir brukt til å spre overgrepsmateriale, må vi være helt tydelige på at dette ikke hører hjemme i Norge, sier stortingsrepresentant Hashim Abdi (Ap) til NTB.
Flere land har allerede tatt grep. Malaysia og Indonesia innførte forbud mot Grok i helgen, mens EU-kommisjonen har varslet gransking av tjenesten. Også Det britiske medietilsynet har også åpnet full gransking av Musks sosiale medieplattform X.
Hvis X blir funnet skyldig i lovbrudd, kan Ofcom ilegge bøter på opptil 18 millioner pund eller ti prosent av selskapets globale inntekter.
Musk lanserte i slutten av desember en egen funksjon for å redigere bilder i Grok, som er integrert i X.
– Andre land har gått foran og sagt stopp, og jeg mener at Norge må gjøre det samme. Vi kan ikke sitte stille mens det lanseres KI-verktøy som normaliserer overgrep mot barn, sier Abdi.
Flere Nyheter om Kunstig intelligens
-
Debatten raser etter at Claude innførte vannmerking
-
Verdensmester i ekstremtriatlon skal utfordre advokatbransjen med ny teknologi
-
Arktitekt-tech vil doble staben etter millionrunde ledet av Skyfall
-
«Snakk til meg som om jeg har ADHD»: Gründerprofiler deler sine beste prompte-tips
-
AI på ville veier – nye angrep
-
Endringer i toppen hos Googles AI-forskning – aksjen falt
-
Meta lanserer AI-assistent for koding