-
Head of Engineering
-
Analytical Lead – Customer & Growth | Oslo Taxi
-
Head of Growth Platform | Oslo Taxi
-
Leder for folk og kompetanse | Norad
-
Lead Data Engineer | Norad
-
Fullstack & DevOps | Norad
-
Senior Security Engineer | Firi
-
Medeier* | Boitano
-
Utvikler | Blank
-
FullStack Site Reliability Engineer | Vespa.ai
regnskapssystem
Tidligere Tripletex-utvikler bygger alt-i-ett-system
Med fokus på mer automasjon og billigere løsninger bygger Greg Taube det han selv mener skal bli systemet som skal utfordre Tripletex og Fiken.
Greg Taube jobbet som software engineer i regnskapsprogrammet Tripletex fra 2019 til 2020. Da kom ideen å skape et eget regnskapssystem for å gjøre ting enklere og billigere. Ideen måtte vente litt, ettersom Taube gikk inn i et e-commerce-selskap som brødrene hans hadde startet. I fjor solgte han seg ut, og startet på ideen om å starte regnskapssystemet ReAI.
– Kjernen av systemet bygde jeg ganske raskt, og etter hvert innså jeg at den beste måten å vinne regnskapskontorene på, ikke var å prøve å få dem til å byte system, men å starte et regnskapskontor selv. Å få kontorene til å bytte er krevende, med mindre man er villig til å la dem komme inn på eiersiden. Det var ikke noe jeg ønsket.
– Så da blir målet heller at andre regnskapskontorer etter hvert skal ønske å bruke systemet ReAI, selv om vi er konkurrenter, fordi det er effektivt og tilbyr ting de selv ikke har, sier Taube til Shifter.
Det var på sommeren i fjor at Taube startet kodingen til systemet som i dag heter ReAI, et regnskapssystem som han selv beskriver som et «effektivt og mer automatisk program», før han senere på året opprettet regnskapskontoret Aiak.
– Jeg tenkte allerede i 2019 at jeg hadde lyst til å bygge et konkurrerende regnskapssystem til Tripletex, og det er software jeg har ønsket å satse på. Så i juni i 2025 gikk jeg all in, sier han.
Til tross for at det er midt i ferien, forteller Taube at selv om han befinner seg i Tyrkia for øyeblikket, så har han ikke tid til faktisk ferie.
Mye på ett sted
For selve produktstrategien til Taube er klar. ReAI skal kunne tilby mer funksjonalitet på flere produkter, slik at systemet skal ha alt en bedrift skulle trenge.
– Vi tenker mer vertikalt enn de fleste. Ambisjonen er å eie en større del av verdikjeden enn hva tradisjonelle regnskapssystemer gjør. Målet er at bedriftene skal kunne droppe de fleste andre systemene de bruker i dag, og benytte seg av vårt system, som skal dekke mest mulig, sier han.
Taube trekker frem at på et år har ReAI funksjonalitet for regnskap, lønn, bankintegrasjon, timeregistrering, prosjektstyring, utlegg, reiseregninger, CRM, dokumentsignering, med mer. I tillegg er betalingsløsninger, kassesystem og nettbutikk på vei inn.
– Det er kanskje én annen aktør i markedet som tenker likt som oss, i forhold til hva jeg har sett, og det er Done.ai, men jeg mener vi har kommet lenger, på kortere tid og med mindre kapital, sier Taube.
Fokus på å være billig
Aiak og ReAI skal også være tre til fem ganger billigere enn konkurrentene i det norske markedet. For å klare det målet, forteller Taube at selskapet ansetter utenfor Norge, og selskapet vil ikke ha et fysisk kontor.
– Med dagens AI-modeller kan man komme langt med et lite team. Likevel er vi et relativt stort team. Jeg teller 17 personer i Slack-kanalen her nå. Vi har hatt fokus på et sterkt tech-team, ellers er vi én autorisert regnskapsfører og én selger, med en til på vei inn, men hovedsakelig utviklere, sier han, og legger til at han er fan av å eie selv, da det gir korte beslutningsveier.
Taube viser til at for et holdingsselskap vil ReAI koste 500 kroner i året, mens han sier at det tilsvarende hos konkurrenten Fiken, koster rundt 5000 kroner. Like billige i forhold på alt, vil man ikke være, men at de skal være en god del billigere er målet.
– Har du gjort en vurdering på hvor grensen går på hvor mye dere kan tilby av tjenester og løsninger, når dere også skal være så billige? Og hvor går grensen på hva som blir for mye?
– Vi vil starte med de funksjonene nesten alle bedrifter trenger først. Deretter vil vi bygge ting de fleste trenger. Små nisjer vil vi vente med. Vi prioriterer nå områder som regnskap, betaling og e-handel fordi det er store markeder med mange potensielle kunder. Så kommer jeg fra e-handel, så det var naturlig, sier Taube.
10.000 kunder i 2027
I dag har Aiak og ReAI omtrent 80 regnskapsklienter og 300 inne i systemet, men Taube forteller at det nok er noen som ikke fortsetter etter prøveperioden. Det han derimot peker på, er gode tilbakemeldinger på blant annet Google, som han satser på bringer inn flere kunder gjennom «word of mouth».
– Vi må bare fortsette. Vokser vi som nå, med litt mer word of mouth, får inn et par selgere, så skal vi klare å ta en stor del av markedet. Jeg ser for meg 2500 kunder i løpet av året, i en miks på regnskap og system, og så tror jeg vi er over 10.000 i løpet av neste år. Det kommer litt an på om vi tar et lån eller ekstern finansiering, men minst 10.000 neste år, sier en selvsikker Taube.