Kunstig intelligens

Storbritannia lanserer milliard-satsing for AI-gründere 

Storbritannia vil sikre at AI-gründere får gode betingelser for å bygge de beste selskapene og løsningene fra Storbritannia. 

Storbritannia, her resepresentert ved er Big Ben i London, satser på å løfte opp og frem minoritetsgründere.
Publisert

Gjennom «Sovereign AI Unit» setter Storbritannia av 500 millioner pund, tilsvarende 6,3 milliarder kroner til å satse på AI-gründere. 

Pengene skal både gå til investering og til å støtte AI-gründere som bygger selskap fra Storbritannia. 

— Kunstig intelligens vil være den viktigste teknologien i vår levetid. Vårt oppdrag er å støtte Storbritannias fremste gründere i å bygge en ny generasjon globalt ledende AI-selskaper, står det på nettsiden til satsingen

Der står det også at Storbritannia allerede er «et av de beste stedene i verden å starte et AI-selskap, med forskning i verdensklasse, dyp teknologisk kompetanse og unike ressurser innen datakraft og data».

— Sovereign AI bygger videre på disse styrkene ved å gi gründere kapitalen, datakraften og tilgangen de trenger for å gjøre banebrytende ideer om til globale selskaper - fra Storbritannia, heter det.