INVESTERING

Stian Rustad går inn i SEO-startup - satser både personlig og med 24SevenOffice

To år etter oppstarten har SEO-gründer Erik Bonaksen sikret kunder i USA og jakter mangedobling.

F.v. administrerende direktør i 24Seven Ventures, Ståle Risa, sammen med gründer og CEO Erik Bonsaksen i Metamanager.

I fjor etablerte teknologiselskaper 24SevenOffice, som primært utvikler forretningssystemer, et eget investeringsselskap for å formalisere egen venture-strategi. Gründer Stian Rustad gikk av som sjef i eget selskap for å lede den nye satsingen.

Nå satser han både personlig og gjennom 247 Ventures på Metamanager, som utvikler verktøy for søkemotoroptimalisering (SEO).

Siden etableringen for to år siden har startupen fått flere store aktører på kundelisten, deriblant Ice, Keystone Academic - og, ikke overraskende, 24SevenOffice. Selskapet skryter nå av 150 prosent økning i kundemassen hittil i år, og de årlige abonnementsinntektene (ARR) oppgis å ligge på 2,5 millioner kroner.

– SEO kan være komplisert og tidkrevende, og blir ofte nedprioritert fremfor kanaler med raskere resultater, for eksempel Google Ads eller Meta. Ofte må også utviklere involveres for å endre på nettsiden, og de har ikke akkurat lite å gjøre fra før. Her taper de en stor mulighet på «gratis» trafikk og salg fra søkemotorer. Dette er et problem vi løser med Metamanager, sier gründer Erik Bonsaksen i sin forklaring av selskapet.

Suksess på kort tid

Siden oppstarten har Metamanager hentet 2,1 millioner kroner, pluss lån på 800.000 kroner.

I tillegg til Rustad og 24SevenOffice, har markedsføringsbyrået Fullstakk og ansatte spyttet inn penger.

– Det er imponerende hvordan Erik og teamet har bygget et solid produkt med en fantastisk kundebase på så kort tid, og vi har stor tro på selskapet og teamet fremover, sier Risa om investeringen.

– 24SevenOffice har lengst erfaring innen SaaS i Norge og det å ha 247Ventures på eiersiden har vært veldig nyttig for oss, sier Bonsaksen om sin nye eier, og legger til tilgang på kundebasen til selskapet heller ikke er å forakte.

Kunder i USA

Den kortisiktige fremtidsvisjonen til Bonsaksen er ikke snau. Fra dagens 2,5 millioner kroner skal omsetningen øke til 70 millioner kroner i løpet av tre år.

– Til nå har vi kun fokusert på Norge, men vi skal ta en ledende posisjon i markedet på bruken av meta-tags, strukturert data og A/B split-testing også utenfor Norge. Her har vi et lite fotfeste med kunder på plass i blant annet USA, Irland og England som vi skal bygge videre på, sier Bonsaksen.

Få gratis nyhetsbrev

Abonner på Shifters nyhetsbrev for de siste nyhetene, trendene og analysene.