-
Head of Engineering
-
Analytical Lead – Customer & Growth | Oslo Taxi
-
Head of Growth Platform | Oslo Taxi
-
Leder for folk og kompetanse | Norad
-
Lead Data Engineer | Norad
-
Fullstack & DevOps | Norad
-
Senior Security Engineer | Firi
-
Medeier* | Boitano
-
Utvikler | Blank
-
FullStack Site Reliability Engineer | Vespa.ai
karriere
Stepper ned som CEO i Retyre: – Være til stede mens barna fortsatt synes pappa er kul
Når selskapet tar fatt på en ny periode, var tidspunktet riktig for gründer og daglig leder Paul Magne Amundsen å gi fra seg lederansvaret og heller ta på seg en ny rolle i Retyre.
Dekkprodusenten Retyre, som startet med å lage modellerbare sykkeldekk med glidelås, men som nå har gått mer over til å produsere bærekraftige dekk, også uten gummi, hentet sist i januar 80 millioner kroner i ny finansieringsrunde.
Selskapet har måttet gi slipp på hjertebarnet, men har til gjengjeld utviklet seg i takt med markedet, og gått fra produktutvikling til produksjonsteknologi. Nå melder én av grunderne, og daglig leder Paul Magne Amundsen, at han stepper ned fra CEO-rollen. Han blir værende i selskapet, men som strategidirektør.
– Det er lett å tro at livet blir roligere etter neste viktige milepæl. Utfordringen er at det alltid kommer en ny rundt neste sving, sier Amundsen til Shifter.
I et LinkedIn-innlegg skriver han at avgjørelsen har med å få tid til familien å gjøre.
– Kona og barna mine har vært med på hele Retyre-reisen. De har tålt sene kvelder og arbeid i ferier. De har gitt meg et enormt handlingsrom, og med selskapets overgang til en ny fase, ønsker jeg å benytte muligheten til å skape mer rom for å være til stede mens barna fortsatt synes pappa er kul, sier Amundsen.
Samtidig påpeker gründeren at tidspunktet også handler om hva selskapet trenger nå. Retyre går fra teknologiutvikling til industrialisering og global skalering, og Amundsen sier en av gründerens viktigste oppgaver «er å forstå hva selskapet trenger i hver fase, og å finne mennesker som er bedre enn en selv til å løse de oppgavene».
– Vi har på mange måter funnet opp hjulet på nytt. Men når man skal skalere et internasjonalt industriselskap, er det ingen grunn til å finne opp hjulet én gang til. Min største styrke ligger i å skape det som ikke finnes ennå: teknologi, konsepter, strategisk retning og nye partnerskap. Da er dette riktig tidspunkt, både for selskapet og for familien min, sier Amundsen.
12 år med givende slit
Selv om det har vært mye slit de siste 12 årene som gründer og daglig leder av et voksende selskap, forteller Amundsen at det også har vært utrolig givende.
– Det krevende med gründerlivet er at jobben sjelden har en naturlig av-knapp. Det er ikke bare timene, men at selskapet følger deg mentalt nesten hele tiden. Man kan sitte ved middagsbordet og samtidig forsøke å løse et problem i hodet, sier han.
– Jeg tror ikke man skal romantisere det å jobbe usunt mye, men det krever en uvanlig utholdenhet å bygge teknologi, organisasjon og marked samtidig, særlig når man må lære mye av det underveis. Heldigvis trives jeg svært godt med høy intensitet. Jeg har alltid hatt det best når jeg får skape, løse problemer og kjenne at jeg får noe gjort. Selv på ferie er det vanskelig å sitte stille uten å gå i gang med et prosjekt på tomta som gjerne blir litt større enn planlagt, legger han til.
Bruke tid på det han er god til
Fremover vil det handle om å oppnå noe Amundsen beskriver som «bærekraftig, gjennom å redusere bredden, men ikke ambisjonen». Han vil fortsatt jobbe hardt, men da med et tydelig fokus på områdene hvor han selv mener han kan skape mest verdi for Retyre.
– Jeg får mest energi av de store, vanskelige og tilsynelatende uløselige problemene. Jeg ser først og fremst på meg selv som en oppfinner og selskapsbygger. Jeg trives når ambisjonene er store, teknologien er krevende og veien frem ennå ikke er tegnet opp. Min styrke er å se sammenhengen mellom teknologi, produksjon, marked og strategi, og å bygge en vei fra en usannsynlig idé til virkelighet, sier Amundsen om sin nye stilling.
– Fremover skal jeg konsentrere meg om de neste teknologisprangene for Retyre, nye industrielle konsepter og strategiske partnerskap med globale kunder og industrielle aktører. Jeg går dypere inn i det jeg er best på, legger han til.
Midlertidig overtaker
Det er Roderick Scotto som vil ta over rollen som CEO hos Retyre, og i følge LinkedIn-profilen til Scotto, er rollen midlertidig. Scotto har siden november i fjor jobbet som driftsdirketør hos Retyre, og Amundsen har full tillit til at han nå tar over.
– Roderick og jeg har svært forskjellige, men komplementære erfaringer. Jeg har brukt tolv år på å skape Retyre, utvikle teknologien og forstå selskapet i dybden. Han har brukt karrieren på å etablere fabrikker, lede store produksjonsorganisasjoner og skalere internasjonal industri. Han har erfaringen som trengs for å gjøre det systematisk og repeterbart i global skala. Det betyr at Retyre kan dra nytte av «best practices» fra selskaper som allerede har skalert internasjonalt, sier Amundsen om hva Scotto tilbyr.
Og det er nettopp disse komplentære ferdighetene som Scotto kommer inn med, som Amundsen gjør at han kan gi hvert fall litt slipp på rattet.
– En av de viktigste egenskapene hos en gründer er å bli oppriktig glad når man finner mennesker som er bedre enn en selv på viktige områder. Sterke selskaper bygges ikke av mennesker som kan det samme, men av mennesker med komplementære styrker og en felles ambisjon, sier han.
Internasjonaleanlegg en del av kortsiktig strategi
For disse egenskapene Amundsen peker på hos Scotto er det som skal brukes nå. Da selskapet hentet penger tidligere i år het det i meldingen at pengene skulle brukes til å installere den første helautomatiserte produksjonscellen i Norge, før selskapet lanserer et anlegg i Asia senere i år. Men Amundsen vil ikke røpe helt hvordan de utenlandske planene foreløpig ligger an.
– En av de viktigste fordelene ved Retyres teknologi er at produksjonsanleggene våre er ultrakompakte og svært automatiserte. Det gjør det mulig å etablere produksjonskapasitet nær kundene langt enklere enn med tradisjonell dekkproduksjon.
– Strategien er å etablere slike mikrofabrikker i de viktigste markedene globalt. Jeg kan foreløpig ikke offentliggjøre hvilke lokasjoner eller storkunder som vil komme først, men jeg kan bekrefte at internasjonale produksjonsanlegg er en del av den kortsiktige strategien vår, sier Amundsen.