innlegg
❞ Småpenger i et statsbudsjett. Men potensielt store ringvirkninger dersom flere bedrifter lykkes
I statsbudsjettet for 2027 foreslår regjeringen å avvikle den statlige satsingen på designdrevet innovasjon i næringslivet.
Det betyr blant annet at DOGAs arbeid med å hjelpe bedrifter med å utvikle mer treffsikre produkter og tjenester legges ned.
Og DOGA er ikke alene. Regjeringen foreslår også å avvikle Miljøteknologiordningen og ikke gjennomføre nye utlysninger gjennom Grønn plattform i 2027.
Dette skjer samtidig som Norge trenger flere gründere som lykkes, flere konkurransedyktige vekstbedrifter og raskere grønn omstilling. Kort sagt: økt verdiskaping og trygge arbeidsplasser i fremtiden.
Vi mener dette er en alvorlig feilprioritering.
Det siste halvannet året har vi i DOGA, på oppdrag fra Nærings- og fiskeridepartementet, utviklet og testet Markedsklar sammen med designbransjen. En målrettet satsing som skal redusere risikoen for at gründere bruker tid og kapital på å utvikle løsninger som ikke treffer markedets behov.
Tilbakemeldingene fra gründerne som har deltatt, har vært svært positive, og interessen er stor nå som tilbudet er tilgjengelig for flere.
For bare 10 millioner kroner kunne vi i 2027 hjulpet 130 gründere med å teste sine viktigste antakelser i markedet og ta bedre beslutninger om videre utvikling.
Småpenger i et statsbudsjett. Men potensielt store ringvirkninger dersom flere bedrifter lykkes, investeringer brukes klokere og nye løsninger kommer ut i markedet.
Og dette er bare ett eksempel. En fersk evaluering viser at DOGAs Designdrevet innovasjonsprogram (DIP) bidrar til å utløse innovasjonsprosjekter som ellers ikke ville blitt realisert.
Nå foreslås begge satsingene avviklet.
Selvsagt må vi prioritere. Og selvsagt skal vi stille krav til at offentlige investeringer i innovasjon gir resultater.
Men da må vi også ta vare på det som virker.
Det er et paradoks at vi snakker om behovet for omstilling og nye vekstbedrifter, samtidig som vi kutter i innsatsen som skal hjelpe dem frem.
Vi trenger en mer ambisiøs og langsiktig innovasjonspolitikk, med forutsigbare rammer for dem som skal utvikle nye bedrifter og skape nye arbeidsplasser.
Vi kan ikke trygge Norges fremtid ved å kutte i det som skal skape den.