UNDERSØKELSE
Småbedrifter har ingen tro på at regjeringen vil gjøre ting enklere
Forsvinnende få småbedrifter tror at dagens regjering vil gjøre deres arbeidshverdag lettere.
Forrige uke var det toppmøte mellom politikere og gründere. Etter møtet poengterte både statsministeren og finansministeren overfor Shifter at det er over 60.000 nye bedrifter som starter hvert år. Og begge mente at den vanskeligste fasen for norske bedrifter er å vokse fra liten til stor bedrift. Daglig leder i Kahoot, Eilert Hanoa, kommenterte at det er enkelt å starte en bedrift, men det er ikke enkelt nok å drive etter oppstart.
En undersøkelse som Fiken gjorde blant 5000 små bedrifter i april, viser at 5,9 prosent av dem tror at dagens regjering vil gjøre det enklere å drive egen bedrift i årene som kommer. Undersøkelsen har ikke noen kobling til møtet.
Bedriftene som ble spurt hadde mellom 0 og 5 ansatte. Kommunikasjon og samfunnskontakt i Fiken, Magnus Karlsen Pedersen, tror ikke det handler om en enkelt regjering, men en trend som har gått over tid.
– De som driver små bedrifter føler kanskje ikke at politikerne ser deres hverdag. Det fører gjerne til at tillitten ikke er helt på topp, kommenterer Karlsen Pedersen.
På spørsmål om hva småbedriftene mener er det viktigste stortingspolitikere bør prioritere fremover for at det skal bli enklere å drive egen bedrift i Norge, var hovedsvarene skattelettelser (39 %) og incentivordninger og forenkling av rapportering og byråkrati (34 %).
Likevel svarer 77,8 prosent at de ville startet en bedrift på nytt.