emisjon
Sjødrone-selskap henter 310 millioner
Maritime Robotics skal bruke pengene på å øke produksjonen.
Maritime Robotics henter 28 millioner euro, tilsvarende rundt 310 millioner kroner, i en ny vekstrunde.
Det kommer frem i en pressemelding.
Dagens Næringsliv omtalte saken først.
Runden ledes av Mustard Seed + Partners, med deltakelse fra eksisterende investorer som EnvisionTech, Nysnø Climate Investments og Umoe. Også gründere, ansatte og tidlige investorer deltar i runden.
Maritime Robotics har siden 2005 utviklet autonome sjødroner som brukes til blant annet kartlegging, inspeksjon, overvåkning og maritime operasjoner innen både sivil sektor og forsvar.
Kapitalen skal brukes til å skalere produksjonen og utvide produktporteføljen, samt møte økende global etterspørsel.
– Vi er nå forbi eksperimenteringsfasen. I både kommersielle markeder og forsvarsmarkedet ser vi at autonome maritime systemer tas i bruk i større skala, og at kundene går fra pilotprosjekter til strategier for utrulling av hele flåter. Det endrer grunnleggende kravene til hvor stor virksomheten vår må være, sier medgründer og daglig leder Vegard Evjen Hovstein i pressemeldingen.
Ifølge pressemeldingen har Maritime Robotics nesten femdoblet omsetningen de siste fem årene, og mer enn doblet den de siste to årene.
Til DN opplyser selskapet at omsetningen i fjor økte med 66 prosent til 250 millioner kroner.
– Vi merker at det globale racet har økt i styrke. Det er spesielt forsvar som akselererer, sier Hovstein til avisen.
Ifølge DN verdsettes Maritime Robotics nå til godt over én milliard kroner.
Selskapet ble startet av Vegard Evjen Hovstein, Eirik Hovstein og Arild Hepsø.