fintech

Revolut versettes til svimlende 760 milliarder kroner – Nvidia og a16z kommer inn på eiersiden

Den britiske fintech-giganten befester sin posisjon som Europas mest verdifulle private teknologiselskap. Samtidig får de ansatte mulighet til å selge seg ned.

Nik Storonsky, medgründer og daglig leder i Revolut
Publisert Sist oppdatert

Revolut har sikret seg en verdivurdering på 65 milliarder euro (ca. 760 milliarder kroner) etter et omfattende aksjesalg i annenhåndsmarkedet (secondary sale).

Transaksjonen bringer flere tungvektere inn på eiersiden for første gang. Blant de nye investorene finner vi det legendariske Silicon Valley-fondet Andreessen Horowitz, Franklin Templeton og NVentures – venture-armen til chip-giganten Nvidia.

Dette bekrefter Revoluts status som Europas desidert mest verdifulle unoterte teknologiselskap.

– En milepæl

– Denne milepælen reflekterer den enorme fremgangen vi har gjort de siste tolv månedene mot visjonen om å bygge den første virkelig globale banken, sier medgründer og toppsjef Nik Storonsky i en uttalelse.

Selskapet har nå passert 65 millioner kunder globalt, og har som mål å nå 100 millioner kunder fordelt på 100 land innen 2030.

– Jeg vil takke teamet vårt for deres pågangsmot og energi, og for å ha troen på at det er mulig å bygge en global finansiell og teknologisk leder fra Europa, sier Storonsky.

Gigantisk hopp i verdi

Verdivurderingen på 65 milliarder euro representerer en økning på hele 67 prosent fra selskapets forrige rapporterte prising på 39 milliarder euro i fjor. Dette plasserer Revolut blant de ti mest verdifulle private selskapene i verden.

Hoppet står i sterk kontrast til det generelle markedet for fintech-finansiering i 2025, som ellers har vært preget av mer nøkterne runder.

Finansdirektør Victor Stinga peker på lønnsom vekst som nøkkelen til interessen:

– Interessen fra investorene og den nye verdivurderingen gjenspeiler styrken i forretningsmodellen vår, som leverer både rask vekst og sterk lønnsomhet.

Kraftig resultatoppgang og AI-fokus

Parallelt med aksjesalget har Revolut sluppet tall for 2024 som viser en solid utvikling:

  • Omsetning: 3,4 milliarder euro (ca. 40 mrd. NOK), en økning på 72 prosent fra året før.

  • Resultat før skatt: 1,2 milliarder euro (ca. 14 mrd. NOK), et hopp på 149 prosent.

Selskapet trekker spesielt frem at bedriftsmarkedet (B2B) nå genererer over 1 milliard dollar i årlige inntekter.

Inntoget av Nvidias NVentures signaliserer også en tydeligere satsing på kunstig intelligens fremover. Revolut har allerede gjort oppkjøp på feltet, blant annet av Berlin-baserte Swifty, og fremhever partnerskapet med Nvidia som en del av et bredere teknologisamarbeid.

Ansatte får selge

Avtalen er strukturert som et nedsalg (secondary sale), noe som betyr at kapitalen går til eksisterende aksjonærer snarere enn inn i selskapets kasse.

Som en del av avtalen har nåværende ansatte fått muligheten til å selge opptil 20 prosent av sine aksjer. Dette markerer den femte gangen Revolut tilrettelegger for at ansatte kan realisere verdier (likviditetshendelse) mens selskapet fortsatt er privat.

Revolut, som ble grunnlagt i London i 2015 av Nik Storonsky og Vlad Yatsenko, jobber nå med å rulle ut banktjenester i stadig flere land. Selskapet har nylig fått banklisens i Mexico og Colombia, og sikter seg nå inn på India.