kunstig intelligens
OpenAI leverer søknad om børsnotering – uten tidsramme
Kan vi få se AI-konkurrentene OpenAI og Anthropic også konkurrere om den beste børsnoteringen til høsten?
Kort tid etter at AI-rivalen Anthropic lanserte at selskapet vil på børs, gjør OpenAI det samme. I en post på sosiale medier skriver OpenAI-sjefen Sam Altman at selskapet har levert inn en konfidensiell søknad om børsnotering, men påpeker at det foreløpig ikke er besluttet en tidsramme for noteringen.
– Det kan ta noe tid, fordi det er ting som vi ønsker å gjøre og som er lettere å få til som et unotert selskap. Men det dreier seg om kompliserte avveininger og dette gir oss muligheten til å gå på børs raskere, hvis det utfallet blir det beste, skriver han.
Altman sier også at han velger selv å gå ut med nyheten om den konfidensielle søknaden, da den uansett ville ha blitt lekket.
Flere ser da for seg at det kan bli en konkurranse mellom AI-konkurrentene OpenAI og Anthropic også på børsnoteringen til høsten, men det gjenstår da å se når OpenAI velger å gjennomføre noteringen.
Financial Times skrev nylig at verdsettelsen på OpenAI kan bli på over 1.000 milliarder dollar.
Også AI-selskapet Perplexity skal vurdere børsnotering, men ikke før i 2028.