-
Analytical Lead – Customer & Growth | Oslo Taxi
-
Head of Growth Platform | Oslo Taxi
-
Leder for folk og kompetanse | Norad
-
Lead Data Engineer | Norad
-
Fullstack & DevOps | Norad
-
Senior Security Engineer | Firi
-
Medeier* | Boitano
-
Utvikler | Blank
-
FullStack Site Reliability Engineer | Vespa.ai
-
Lead Security Software Engineer | Vespa.ai
innovasjon
Norge faller igjen på europeisk innovasjons-ranking
– Vi er kanskje best av de nordiske landene i fotball, men vi ligger langt bak dem når det gjelder innovasjon, sier daglig leder i Innovasjon Norge, Håkon Haugli.
EU har publisert årets European Innovation Scoreboard. Norge får en score på 115,7, som er 1,5 poeng lavere enn i 2025. Gjennomsnittlig score i Europa er 112,5. Her regnes både EU- og en del ikke-EU-land med.
Norge ender med det på 10. plass i rankingen. Vi har imidlertid gått opp 7,4 poeng siden 2019.
Scoren er basert på 27 forskjellige indikatorer, deriblant Business R&D expenditure (i prosent av BNP), Patent applications, SMEs introducing product or process innovations.
– Dette er ikke godt nok. Norge faller nok en plassering etter å ha falt to plasser i fjorårets rapport, sier Håkon Haugli, administrerende direktør i Innovasjon Norge.
– Rapporten viser at vi ligger et godt stykke bak våre nordiske naboer. Vi er kanskje best av de nordiske landene i fotball, men vi ligger langt bak dem når det gjelder innovasjon. Dersom vi skal lykkes i omstillingen av Norge må dette gapet tettes, og vi trenger samme entusiasme rundt norsk innovasjon som vi har sett de siste ukene rundt herrelandslagets prestasjoner i fotball-VM, legger han til.
Norge kategoriseres likevel fortsatt som en «Strong innovator» i rankingen.